Մևլութ Չավուշօղլուն դրսևորում է իրեն ոչ թե որպես Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) նախագահ, այլ թուրք-ադրբեջանական շահերի լոբբիստ: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է իշխող ՀՀԿ պատգամավոր Գագիկ Մելիքյանը` մեկնաբանելով Չավուշօղլուի հայտարարությունները Ստեփանակերտի օդանավակայանի բացման մասին:
Ավելի վաղ, պատասխանելով Ստեփանակերտում միջազգային օդանավակայանի բացման և Հայաստանից ավիաչվերթներ կազմակերպելու մասին հարցին, Չավուշօղլուն նշել է, որ եթե ադրբեջանական կողմը ցանկանա, կարող է այդ հարցը բարձրացնել ԵԽԽՎ հաջորդ նստաշրջանում:
«Դա չի մտնում նրա լիազորությունների մեջ, և Չավուշօղլուն Քաղավիացիայի միջազգային կազմակերպության անդամ չէ»,- հայտարարել է Մելիքյանը: Նա համոզմունք է հայտնել, որ տեխնիկական հարցերի լուծումից հետո չվերթներ են իրականացվելու դեպի Ստեփանակերտ:

8 April 2011 - 07:39 AMT
President of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) Mevlut Cavusoglu behaves like a Turkish-Azerbaijani lobbyist, member of the ruling Republican Party of Armenia said.
“PACE President is not empowered to discuss opening of Stepanakert airport, as he is not a representative of the International Civil Aviation Organization (ICAO),” Gagik Melikyan said when commenting on the recent statements by Mr. Cavusoglu.
Commenting on the opening of Stepanakert airport, Cavusoglu said he can raise the issue during the next PACE session.