8 Ապրիլ 2011 - 17:09 AMT
Ավարտվեց հայկական ընդդիմության երկրորդ հանրահավաքն Ազատության հրապարակում, ամեն ինչ պարզ կդառնա ապրիլի 28-ին
Հայկական արմատական ընդդիմությանը երկրորդ անգամ թույլատրեցին հանրահավաք անցկացնել Ազատության հրապարակում: Ապրիլի 8-ի ցույցի սցենարը բավական նման էր մարտի 17-ի դեպքերի զարգացմանը. ցույցը սկսեց Մատենադարանի շենքի մոտ, այնուհետև սահուն կերպով շարունակվեց Օպերայի հրապարակում: Այս անգամ հանրահավաքն Ազատության հրապարակում շարունակելու համար ՀԱԿ-ի և ոստիկանության միջև բանակցությունները երկար չտևեցին:
Հանրահավաքը Մատենադարանի մոտ
Երևանում` Մատենադարանի շենքի դիմաց, ժամը 18:00-ին սկսվեց հայկական արմատական ընդդիմության` Հայ ազգային կոնգրեսի (ՀԱԿ) հանրահավաքը: Ցույցը սկսվեց Հայոց Համազգային Շարժման (ՀՀՇ) նախագահ Արամ Մանուկյանի խոսքով: Դեռևս նախքան ցույցի մեկնարկը հաղորդվում էր, որ ցույցի անցկացման վայրից ոչ հեռու արդեն առաջին ընդհարումներն են գրանցվել ցուցարարների և ոստիկանության միջև:
Հանրահավաքի ընթացքում ելույթ ունեցան նաև Հայաստանի նախկին վարչապետ, ՀԱԿ-ի ներկայացուցիչ Հրանտ Բագրատյանը, Հայաստանի գլխավոր դատախազի նախկին տեղակալ Գագիկ Ջահանգիրյանը, «Հանրապետություն» կուսակցության առաջնորդ Արամ Սարգսյանը և ուրիշներ: Երևանի ոստիկանության տվյալներով, Մատենադարանի շենքի դիմաց ցույցին 8500 մարդ է մասնակցել:
Հանրահավաքը սահուն կերպով տեղափոխվեց Ազատության հրապարակ
ՀԱԿ-ի ներկայացուցիչների ելույթներից հետո Կոնգրեսի համակարգող Լևոն Զուրաբյանը ցուցարարներին կոչ արեց խաղաղ շարժվել Ազատության հրապարակ, որը դեռևս հանրահավաքի մեկնարկից մեկ ժամ առաջ շրջափակվել էր ոստիկանության ջոկատներով:
Երևանի ոստիկանության պետ Ներսես Նազարյանի հետ ՀԱԿ-ի համակարգող Լևոն Զուրաբյանի կարճատև բանակցություններից հետո ոստիկանները, ինչպես և մարտի 17-ին, ցուցարարներին թույլ տվեցին մտնել հրապարակ, և 19:40-ին ցուցարարներն արդեն հավաքվել էին Օպերայի շենքի մոտ:
ՀԱԿ-ի երկրորդ հանրահավաքն Ազատության հրապարակում
20:35-ին ընդդիմության հանրահավաքը վերսկսվեց Ազատության հրապարակում: Ելույթով հանդես եկավ ՀԱԿ-ի առաջնորդ, Հայաստանի առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը: Նա հայտնեց, որ ոչ մի իշխանություն չի կարող ժողովրդից խլել նրա խորհրդանիշը` Ազատության հրապարակը: Տեր-Պետրոսյանը կրկին, ինչպես և մարտի 17-ի ցույցի ժամանակ, անդրադարձավ «քաղբանտարկյալներին ազատ արձակելու» խնդրին, Ազատության հրապարակում ցույցերի անցկացման վրա դրված արգելքը հանելու, ինչպես նաև 2008 թվականի մարտի 1-2-ի դեպքերի մանրամասներն անհապաղ բացահայտելու անհրաժեշտությանը:
Ապրիլի 28-ին պարզ կդառնա` վերջնագիր կամ երկխոսություն
Ավարտելով իր խոսքը` Լևոն Տեր-Պետրոսյանը հայտարարեց, որ ՀԱԿ-ի հաջորդ հանրահավաքը կկայանա ապրիլի 28-ին: ՀԱԿ-ի առաջնորդի խոսքով` Կոնգրեսն առայժմ հակված չէ իշխանությունների հետ վերջնագրի լեզվով խոսել, սակայն ապրիլի 28-ը պետք է կա'մ իշխանությունների հետ երկխոսության սկիզբը դառնա, կա'մ վերջնական պառակտման:

Армянской радикальной оппозиции во второй раз разрешили провести митинг на площади Свободы. Сценарий митинга 8 апреля был довольно похож на сценарий развития событий 17 марта – митинг начался у здания Матенадарана, а затем плавно продолжился у здания оперы. На этот раз переговоры между АНК и полицией для продолжения митинга на площади Свободы длились недолго.
Митинг у Матенадарана
В Ереване у здания Матенадарана в 18:00 часов начался митинг армянской радикальной оппозиции Армянского Национального Конгресса. Митинг начался речью председателя Армянского Общенационального Движения (АОД) Арама Манукяна. Еще до начала митинга сообщалось, что недалеко от места проведения митинга уже зафиксированы первые случаи потасовок между участниками митинга и полицией.
В ходе митинга выступили также экс-премьер Армении, представитель АНК Грант Багратян, бывший заместитель генерального прокурора Гагик Джангирян, лидер партии “Республика” Арам Саркисян и другие. По данным полиции Еревана, на митинге у здания Матенадаран участвовало 8500 человек.
Митинг плавно перетек на площадь Свободы
После выступлений представителей АНК координатор Конгресса Левон Зурабян призвал митингующих мирно направиться на площадь Свободы, которая еще за час до начала митинга была оцеплена усиленными нарядами полиции.
После коротких переговоров между начальником полиции города Еревана Нерсесом Назаряном и координатором АНК Левоном Зурабяном, как и 17 марта сторонникам армянской оппозиции разрешили продолжать митинг на площади Свободы и в 19:40 митингующие собирались у здания Оперы.
Второй митинг АНК на площади Свободы
В 20:35 митинг оппозиции возобновился на площади Свободы. С речью выступил лидер АНК, первый президент Армении Левон Тер-Петросян. Выступая на митинге, лидер АНК заявил, что ни одна власть не может отнять у народа ее символ – площадь Свободы. Тер-Петросян вновь, как и на митинге 17 марта, затронул проблемы “освобождения политзаключенных”, необходимости снятия запрета на проведение митингов на площади Свободы, а также немедленного раскрытия подробностей событий 1-2 марта 2008 года.
28 апреля станет ясно – ультиматум или диалог
Завершая речь, Левон Тер-Петросян заявил, что следующий митинг АНК состоится 28 апреля. По словам лидера АНК, Конгресс пока не склонен говорить с властями на языке ультиматума, однако 28 апреля должно стать или началом диалога с властями, или же днем окончательного разрыва.