8 Ապրիլ 2011 - 17:09 AMT
Ավարտվեց հայկական ընդդիմության երկրորդ հանրահավաքն Ազատության հրապարակում, ամեն ինչ պարզ կդառնա ապրիլի 28-ին
Հայկական արմատական ընդդիմությանը երկրորդ անգամ թույլատրեցին հանրահավաք անցկացնել Ազատության հրապարակում: Ապրիլի 8-ի ցույցի սցենարը բավական նման էր մարտի 17-ի դեպքերի զարգացմանը. ցույցը սկսեց Մատենադարանի շենքի մոտ, այնուհետև սահուն կերպով շարունակվեց Օպերայի հրապարակում: Այս անգամ հանրահավաքն Ազատության հրապարակում շարունակելու համար ՀԱԿ-ի և ոստիկանության միջև բանակցությունները երկար չտևեցին:
Հանրահավաքը Մատենադարանի մոտ
Երևանում` Մատենադարանի շենքի դիմաց, ժամը 18:00-ին սկսվեց հայկական արմատական ընդդիմության` Հայ ազգային կոնգրեսի (ՀԱԿ) հանրահավաքը: Ցույցը սկսվեց Հայոց Համազգային Շարժման (ՀՀՇ) նախագահ Արամ Մանուկյանի խոսքով: Դեռևս նախքան ցույցի մեկնարկը հաղորդվում էր, որ ցույցի անցկացման վայրից ոչ հեռու արդեն առաջին ընդհարումներն են գրանցվել ցուցարարների և ոստիկանության միջև:
Հանրահավաքի ընթացքում ելույթ ունեցան նաև Հայաստանի նախկին վարչապետ, ՀԱԿ-ի ներկայացուցիչ Հրանտ Բագրատյանը, Հայաստանի գլխավոր դատախազի նախկին տեղակալ Գագիկ Ջահանգիրյանը, «Հանրապետություն» կուսակցության առաջնորդ Արամ Սարգսյանը և ուրիշներ: Երևանի ոստիկանության տվյալներով, Մատենադարանի շենքի դիմաց ցույցին 8500 մարդ է մասնակցել:
Հանրահավաքը սահուն կերպով տեղափոխվեց Ազատության հրապարակ
ՀԱԿ-ի ներկայացուցիչների ելույթներից հետո Կոնգրեսի համակարգող Լևոն Զուրաբյանը ցուցարարներին կոչ արեց խաղաղ շարժվել Ազատության հրապարակ, որը դեռևս հանրահավաքի մեկնարկից մեկ ժամ առաջ շրջափակվել էր ոստիկանության ջոկատներով:
Երևանի ոստիկանության պետ Ներսես Նազարյանի հետ ՀԱԿ-ի համակարգող Լևոն Զուրաբյանի կարճատև բանակցություններից հետո ոստիկանները, ինչպես և մարտի 17-ին, ցուցարարներին թույլ տվեցին մտնել հրապարակ, և 19:40-ին ցուցարարներն արդեն հավաքվել էին Օպերայի շենքի մոտ:
ՀԱԿ-ի երկրորդ հանրահավաքն Ազատության հրապարակում
20:35-ին ընդդիմության հանրահավաքը վերսկսվեց Ազատության հրապարակում: Ելույթով հանդես եկավ ՀԱԿ-ի առաջնորդ, Հայաստանի առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը: Նա հայտնեց, որ ոչ մի իշխանություն չի կարող ժողովրդից խլել նրա խորհրդանիշը` Ազատության հրապարակը: Տեր-Պետրոսյանը կրկին, ինչպես և մարտի 17-ի ցույցի ժամանակ, անդրադարձավ «քաղբանտարկյալներին ազատ արձակելու» խնդրին, Ազատության հրապարակում ցույցերի անցկացման վրա դրված արգելքը հանելու, ինչպես նաև 2008 թվականի մարտի 1-2-ի դեպքերի մանրամասներն անհապաղ բացահայտելու անհրաժեշտությանը:
Ապրիլի 28-ին պարզ կդառնա` վերջնագիր կամ երկխոսություն
Ավարտելով իր խոսքը` Լևոն Տեր-Պետրոսյանը հայտարարեց, որ ՀԱԿ-ի հաջորդ հանրահավաքը կկայանա ապրիլի 28-ին: ՀԱԿ-ի առաջնորդի խոսքով` Կոնգրեսն առայժմ հակված չէ իշխանությունների հետ վերջնագրի լեզվով խոսել, սակայն ապրիլի 28-ը պետք է կա'մ իշխանությունների հետ երկխոսության սկիզբը դառնա, կա'մ վերջնական պառակտման:

8 April 2011 - 17:09 AMT
The April 8 rally scenario resembled that of the March 17 events – the rally started near Matenadaran and then was continued at Liberty Square.
This time, negotiations between the Armenian National Congress (ANC) for continuing the rally at Liberty Square lasted for a short time.
Rally at Matenadaran
At 06:00pm, the ANC rally kicked off near Matenadaran with a speech of Chairman of the Armenian National Movement Aram Manukyan. It was reported prior to the rally launch that the first cases of clashes between the rally participants and police were recorded near the rally site.
Armenia’s former prime minister, ANC representative Hrant Bagratyan, former deputy prosecutor general Gagik Jhangiryan, leader of Republic party Aram Sargsyan and others also addressed the rally. According to Yerevan Police, the rally brought together 8,500 people.
Rally restarts at Liberty Square
After the speeches, ANC Coordinator Levon Zurabyan urged the rally participants to head for Liberty Square, which had been cordoned off by the police an hour before the rally launch.
After negotiations between head of Yerevan Police Nerses Nazaryan and ANC Coordinator Levon Zurabyan, the police allowed the rally participants to enter Liberty Square to continue the rally there, as was the case on March 17.
ANC holds its second rally at Liberty Square
At 08:35pm, the opposition rally restarted at Liberty Square with a speech of the ANC leader, Armenia’s first president Levon Ter-Petrosyan, who said that not a power can deprive the people of its symbol – Liberty Square.
Ter-Petrosyan again referred to problems of political prisoners’ liberation like on March 17. Specifically, he said that a dialogue between the authorities and public will not be established, unless problems related to political prisoners, lifting the ban on holding rallies at Liberty Square and revelation of the March 1-2, 2008, crimes, are solved.
April 28 to mark either launch of dialogue with authorities or final rupture
In the final part of his address, Ter-Petrosyan said that the next rally of ANC will be held on April 28. According to him, the Congress is not inclined to delivering ultimatums to the authorities, but April 28 will mark either the launch of a dialogue with the authorities or final rupture.