«Ժառանգություն» կուսակցության փոխնախագահ Ռուբեն Հակոբյանի կարծիքով, Հայ ազգային կոնգրեսը (ՀԱԿ) եվրոպական կառույցների միջնորդությամբ գործարքի է գնացել իշխանությունների հետ: Նա այդ մասին հայտարարել է Երևանում մամլո ասուլիսում: Նրա խոսքերով, այդ մասին են վկայում ՀԱԿ առաջնորդ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի հայտարարությունները մարտի 17-ի և ապրիլի 8-ի ցույցերի ժամանակ: Հակոբյանը նաև հավելել է, որ համաձայնությունը կարող էր ձեռք բերվել մարտի 15-17-ը Երևան ժամանած ԵԽԽՎ դիտարկման հանձնաժողովի համազեկուցողներ Ջոն Փրեսքոթի և Ակսել Ֆիշերի այցի ընթացքում: Նա նշել է, որ այդ գործարքի հնարավոր արդյունքները կարող են մոտ ժամանակները լինել քաղբանտարկյալներին ազատ արձակելը, ոստիկանության միջին և բարձր կոչման որոշ աշխատողների 2008-ի մարտի 1-ի դեպքերի հետ կապված պատասխանատվության ենթարկելը, ինչպես նաև բացառված չէ երկրում արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ անցկացնելը:
Հակոբյանը նշել է, որ իշխանությունների հետ բանակցություններ վարելու մեջ դատապարտելի ոչինչ չկա, սակայն հիշեցրել է, որ ՀԱԿ-ը սուր քննադատության է ենթարկել բոլոր նրանց, ովքեր փորձել են երկխոսություն հաստատել իշխանությունների հետ, իսկ հիմա մեղադրում է այլ ընդդիմադիր ուժերին նրանում, որ իբր փորձում են խանգարել իշխանությունների հետ ՀԱԿ երկխոսությանը: Նա նշել է, որ իշխանությունների հետ գործարքում Լևոն Տեր-Պետրոսյանը ՀԱԿ-ի համար ելք է տեսնում ստեղծված փակուղուց, երբ մի կողմից ընդդիմադիր զանգվածները հեղափոխական են տրամադրված են և վճռական գործողություններ են ցանկանում, մեկ այլ կողմից նա հասկանում է, որ դրված նպատակը` իշխանափոխությունը, անհնար է: Նրա խոսքերով, ՀԱԿ առաջնորդը ցանկացած պահի կարող է հրաժարվել բանակցություններից, սակայն դա հակասելու է երկխոսություն վարելու մասին ԵԽ հանձնարարականներին: Հակոբյանը նաև հավելել է, որ ՀԱԿ շատ կողմնակիցներ և նույնիսկ Կոնգրեսի մեջ մտնող կուսակցությունների ղեկավարներ դեռ չգիտեն իշխանությունների հետ ՀԱԿ առաջնորդի գործարքի մասին:

11 Апрель 2011 - 07:33 AMT
Левон Тер-Петросян пошел на сделку с властями, хотя его сподвижники об этом еще не знают, считает Рубен Акопян
По мнению зампредседателя партии «Наследие» Рубена Акопяна, Армянский национальный конгресс (АНК) при посредничестве европейских структур пошел на сделку с властями. Об этом он заявил на пресс-конференции в Ереване. По его словам, об этом свидетельствуют заявления лидера АНК Левона Тер-Петросяна на митингах 17-го марта и 8-го апреля. Акопян также добавил, что соглашение могло бы быть достигнуто во время визита в Ереван 15-17 марта содокладчиков мониторинговой комиссии Парламентской Ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) Джона Прескотта и Акселя Фишера. Он отметил, что возможными результатами этой сделки могут стать освобождение политзаключенных в ближайшее время, привлечение к ответственности по событиям 1-ого марта 2008 года некоторых сотрудников Полиции среднего и высшего звена и служб безопасности олигархов, а также не исключено и проведение в стране внеочередных парламентских выборов.
Акопян подчеркнул, что ничего предосудительного в введении переговоров с властями нет, однако напомнил, что АНК подвергал резкой критике всех тех, кто пытался наладить диалог с властями, а сейчас обвиняет другие оппозиционные силы в том, что они якобы пытаются помешать диалогу АНК с властями. Он отметил, что в сделке с властями Левон Тер-Петросян видит выход для АНК из создавшейся тупиковой ситуации, когда с одной стороны, руководимые им оппозиционные массы настроены революционно и хотят решительных действий, а с другой он понимает, что поставленная цель – смена действующих властей, недостижима. По его словам, стороны могут отказаться от условий сделки в любой момент, однако с учетом того, что соглашение было достигнуто при посредничестве европейских структур, то это, по его мнению, маловероятно. Акопян также добавил, что многие сторонники АНК и даже руководители партий, входящих в Конгресс, еще не знают о сделке ее лидера с властями.