Թուրքիայի Մեծ Ազգային ժողովի ապագա կազմը ոչնչով չի տարբերվելու ներկայից: Այդ մասին Երևանում լրագրողներին հայտարարել է թուրքագետ Լևոն Հովսեփյանը: Նրա խոսքերով, իշխող Արդարություն և զարգացում կուսակցությունը շարունակելու է իշխել խորհրդարանում և կառավարությունում: Հովսեփյանը նշել է, որ խորհրդարան են մտնելու երկու խոշոր ընդդիմադիր ուժեր` Ժողովրդահանրապետական կուսացկությունը և Ազգայնական շարժում կուսակցությունը: «Ներկայացված կլինեն նաև «Խաղաղություն և ժողովրդավարություն» քրդամետ կուսակցության անդամներ: Ինչ վերաբերվում է հայազգի թեկնածուներին, ապա նրանց առաջադրումը պետք է Թուրքիային Եվրամիության համար: Նույնիսկ եթե նրանք խորհրդարան մտնեն, ապա կներկայացնեն իրենց առաջադրած կուսակցությունների շահերը, այլ ոչ թե Ստամբուլի հայ համայնքի»,- ընդգծել է Հովսեփյանը:
Թուրքիայում խորհրդարանական ընտրությունները տեղի են ունենալու հունիսի 12-ին: Կուսակցությունների նախընտրական ցուցակներում կարող են հայտնվել 3-4 հայեր, բայց վերջնական որոշում դեռ չի ընդունվել:

11 Апрель 2011 - 08:25 AMT
Депутаты армянского происхождения в Турции все равно не будут представлять интересы армянской общины Стамбула
Будущий состав Великого Национального Собрания Турции (TBMM) ничем не будет отличаться от нынешнего. Об этом журналистам в Ереване заявил тюрколог Левон Овсепян. По его словам, правящая партия Справедливости и развития (АКР) продолжит доминировать в парламенте и правительстве. Овсепян заметил, что в парламент войдут две крупнейшие оппозиционные силы – Народно-республиканская партия (CHP) и партия Националистического движения (MHP). «Также будут представлены от прокурдской партии «Мир и демократия» (BDP). Что касается кандидатов армянского происхождения, то их выдвижение нужно Турции для Евросоюза. Даже если они пройдут в парламент, они будут представлять интересы выдвинувшей их партии, а не армянской общины Стамбула», – подчеркнул Овсепян.
Парламентские выборы в Турции пройдут 12 июня. В предвыборных списках партий могут оказаться 3-4 армянина, но окончательного решения пока не принято.