11 Ապրիլ 2011 - 08:57 AMT
Հայ ազգային կոնգրեսի (ՀԱԿ) առաջնորդ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը պետք է հրապարակավ ներողություն խնդրի «Օրինաց երկիր» կուսակցության առաջնորդ Արթուր Բաղդասարյանից: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է «Ժառանգություն» կուսակցության փոխնախագահ Ռուբեն Հակոբյանը: Նա նշել է, որ այժմ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը միջնորդավորված է համագործակցում իշխանությունների հետ և գաղտնի գործարք է կնքել նրանց հետ, այն դեպքում, երբ Արթուր Բաղդասարյանը, ոչինչ չթաքցնելով, բացահայտ համաձայնության գնաց իշխանությունների հետ, որի համար խիստ քննադատության ենթարկվեց ՀԱԿ-ի կողմից, որը նրան դավաճան անվանեց:
Հակոբյանը հավելել է, որ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը, որն այժմ մտահոգություն է հայտնում Ադրբեջանի հետ պատերազմի վերսկսման առումով, ամենևին չէր մտածում այդ մասին 2008-ի փետրվարին, թեև որպես փարձառու քաղաքական գործիչ լավ էր պատկերացնում, որ ժողովրդի շրջանում կուտակվող ագրեսիան անպայման բախման կհանգեցնի: Այդ առնչությամբ նա նշել է, որ Արթուր Բաղդասարյանն, ի տարբերություն Տեր-Պետրոսյանի, պատասխանատվություն չի կրում 2008թ. մարտի 1-ի զոհերի համար:
Ըստ Ռուբեն Հախվերդյանի, ՀԱԿ-ն այժմ ոչ թե կուսակցությունների մի համախումբ է, այլ «եսակենտրոն մի կառույց, որը ղեկավարվում է տոտալիտար սկզբունքներով»: Նա նշել է, որ ՀԱԿ-ը քաղաքական ահաբեկչության էր ենթարկում բոլոր քաղաքական ուժերին, որոնք հանդես էին գալիս իշխանությունների հետ երկխոսության օգտին, իսկ այժմ նույն կերպ ահաբեկում է բոլոր այն ուժերին, որոնք դեմ են ՀԱԿ-ի երկխոսությանն իշխանությունների հետ: Հակոբյանը հավելել է, որ ՀԱԿ-ը, ելույթ ունենալով համագործակցության կամուրջները չայրելու երեսպաշտական կոչերով, ինքն է այրում այդ կամուրջներն իր գործողություններով: Նա հայտարարել է նաև, որ այժմ անհրաժեշտ է ստեղծել հավասարակշռող ընդդիմադիր ուժ և «Ժառանգությունն» այժմ բանակցում է մի շարք քաղաքական կուսակցությունների հետ նման ուժ ստեղծելու մասին: Հակոբյանը չի ճշտել, թե հատկապես որ ուժերը կարող են դաշինք կազմել, հույս հայտնելով, որ բանակցություններն արդյունավետ կլինեն:

11 Апрель 2011 - 08:57 AMT
Лидер Армянского национального конгресса (АНК) Левон Тер-Петросян должен публично попросить прощения у лидера партии “Оринац еркир” Артура Багдасаряна. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил зампредседателя партии «Наследие» Рубен Акопян. Он отметил, что сейчас Левон Тер-Петросян опосредствовано сотрудничает с властями и пошел на тайную сделку с ними, в то время как Артур Багдасарян, ничего не скрывая, открыто пошел на соглашение с властями, за что удостоился резкой критики со стороны представителей АНК, которые его обозвали предателем. Акопян добавил, что Левон Тер-Петросян, высказывающий сейчас обеспокоенность возможностью возобновления Азербайджаном войны в случае политической нестабильности в Армении, совершенно не беспокоился об этом в феврале 2008 года, хотя как опытный политик хорошо представлял, что накапливаемая им в народе агрессия обязательно приведет к столкновению. В этой связи он заметил, что Артур Багдасарян в отличие от Левона Тер-Петросяна, не несет ответственности за жертвы 1 марта 2008 года.
По словам Рубена Акопяна, АНК сейчас является не союзом партий, а “эгоцентричной структурой, которая руководствуется тоталитарными принципами”. Он отметил, что АНК прежде подвергал политическому террору все политические силы, которые выступали за диалог с властями, а сейчас подвергает такому же террору все те силы, которые выступают против диалога АНК с властями. Акопян добавил, что АНК, выступая с лицемерным призывом к другим оппозиционным силам не сжигать мосты для сотрудничества, сам своими действиями сжигает их. Он также заявил, что сейчас есть необходимость создания уравновешивающей оппозиционной силы и “Наследие” сейчас ведет переговоры о создании такой силы с рядом политических сил. Акопян не уточнил, какие именно силы могут войти в этот союз, лишь выразил надежду, что переговоры закончатся результативно.