11 Ապրիլ 2011 - 11:11 AMT
Մարաղա գյուղը, որը Լեռնային Ղարաբաղի ամենախոշոր գյուղերից մեկն էր, գտնվում էր Միր-Բաշիր քաղաքից 2 կմ հեռավորության վևա: Գյուղի տարածքով նավթատար էր անցնում: Մարաղայում հայերի կոտորածի ականատեսները գտնում են, որ նավթի գործոնը պակաս դեր չի խաղացել 1992թ. ապրիլի 10-ի ողբերգության մեջ: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնեց ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Լարիսա Ալավերդյանը, որն այդ տարիներին գլխավորում էր «Իրավական կամայականության դեմ» հասարակական կազմակերպությունը: Նրա խոսքով, իր գլխավորած կազմակերպության տվյալների համաձայն, Ադրբեջանի կազմակերպած ջարդի արդյունքում այդ օրը գազանաբար սպանվել են 52 մարդ, 57-ը գերեվարվել են, որոնցից 9-ը երեխա էին: Այդ 57 գերիներից հաջողվել է վերադարձնել միայն 38-ին, 19-ի ճակատագիրը շարունակում է անհայտ մնալ:
Լարիսա Ալավերդյանը վստահ է, որ այդ ողբերգությունն Ադրբեջանի նորաստեղծ հանրապետության կողմից իրականացվող հակահայկական և այլատյացության քաղաքականության արդյունքն էր: «Այլատյացության քաղաքականությունն այդ տարիներին իրականացվում էր ամենաբարձր պետական մակարդակով»,- հայտնեց Ալավերդյանը:
1992-ի ապրիլի 10-ին ադրբեջանական միլիցիայի հատուկ նշանակության ջոկատը Մարաղա գյուղում հրկիզել է գյուղը և կոտորել բնակչությանը: Մարաղան մինչև հիմա շարունակում է մնալ Ադրբեջանի հսկողության տակ: Մարաղայի ողբերգական դեպքերի ընթացքում սպանված հայերի թիվը տատանվում է 80-100-ի միջև: Սպանդը շարունակվել է ապրիլի 22-23-ին, երբ կենդանի մնացած մարաղացիները վերադարձել էին մահացածներին հողին հանձնելու համար: Տվյալները հաստատվել են Helsinki Watch միջազգային իրավապահ կազմակերպության կողմից:
Մարաղայի ողբերգությունը ղարաբաղյան կողմից գնահատվում է որպես ցեղասպանության ամենասարսափելի օրինակներից մեկը:
Իր դաժանությամբ և բարբարոսությամբ այդ ողբերգությունը չի զիջում ոչ Սումգայիթին, ոչ Հատինին, ոչ 1915-ի Հայոց ցեղասպանությանը: Ցավոք սրտի, Մարաղայի ողբերգական դեպքերը չեն արտացոլվել արտասահմանյան մամուլում և մինչ օրս համաշխարհային հանրության կողմից արժանի գնահատականի չեն արժանացել:

Member of the Armenian National Assembly Larisa Alaverdyan said that Maragha village, which was one of the largest settlements of Nagorno Karabakh, was located 2km of Mir-Bashir town and an oil pipeline was laid via the settlement’s territory.
Alaverdyan, who was the executive director of Fund Against Violation of Law NGO in 1992, told a press conference in Yerevan that eyewitnesses of the massacre of Armenians in Maragha settlement think that oil factor played an important role in the April 10, 1992, tragedy.
According to data of the organization led by Alaverdyan, 52 people were massacred by Azerbaijan and 57 people were taken hostages, including 9 children. The destiny of 19 people remains unknown.
Alaverdyan believes that the tragedy was a result of the anti-Armenian and xenophobic policy pursued by the newly established Azerbaijani Republic at the state level.
52 people were massacred in Maragha (Leninavan) settlement, Mardakert region, on April 10, 1992. 57 people were taken hostages, including 9 children and 18 women. The destiny of 19 people is still unknown. The slaughter continued on April 22-23, when the survived residents of Maragha returned to bury those dead. The data is confirmed by Helsinki Watch international human rights organization.
The Maragha tragedy is viewed as one of the most horrible examples of genocide and is considered among Azerbaijan's bloody crimes in Getashen, Martunashen, Buzluh, Erkej and other settlements in the north of Nagorno Karabakh Republic at the time of aggression in 1991-1992.