Հայաստանի խորհրդարանը դիտարկեց Գյումրիում ռուսական ռազմակայանի ներկայության ժամկետի երկարացման մասին արձանագրությունը: Ելույթ ունենալով Հայաստանի խորհրդարանում` ՀՀ պաշտպանության փոխնախարար Արա Նազարյանը նշեց, որ ռուսական ռազմակայանը պարտավոր է ապահովել անվտանգությունը Հայաստանի ողջ տարածքում: Գործող նորմում ասվում էր, որ ՌԴ-ն պաշտպանում է նախկին Խորհրդային Հայաստանի սահմանների անվտանգությունը: Ինչպես նշեց Նազարյանը, փոփոխությունն ամբողջությամբ զարգացնում է մտավախություններն այն առնչությամբ, որ Ռուսաստանի ռազմակայանը պարտավոր է ապահովել ՀՀ սահմանների անվտանգությունը բացառապես Իրանի և Թուրքիայի պարագծով:
ՌԴ կառավարությունը հավանություն է տվել ու ներկայացրել է ՌԴ նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևի հաստատմանը Հայաստանի Գյումրի քաղաքում գտնվող ՌԴ ռազմակայանիտեղակայման երկարացման մասին արձանագրությունը: Արձանագրությունը ստորագրվել է Երևանում նախորդ տարվա օգոստոսին: 1995թ. կնքված պայմանագրի գործողության ժամկետը 25 տարի էր` այն երկարաձգվել է և կկազմի 49 տարի (1995թ. սկսած):
102-րդ ռուսական ռազմակայանը տեղակայված է Գյումրիում և մարտական հերթապահություն է իրականացնում ԱՊՀ ՀՕՊ Միացյալ համակարգի շրջանակներում: Ռազմակայանը ենթարկվում է ՌԴ Հյուսիս-կովկասյան ռազմական տարածաշրջանի Անդկովկասի ռուսական զորքերի խմբին:
Ռազմակայանը հագեցած է C-300 զենիթահրթիռային համալիրներով և ՄիԳ-29 կործանիչներով: Անձնակազմը հասնում է 5 հազարի:
Ըստ կատարված փոփոխությունների պայմանագրի գործողության ժամկետը կերկարաձգվի ամեն 5 տարին մեկ, եթե կողմերից ոչ մեկը հերթական ժամկետի լրանալուց վեց ամիս առաջ գրավոր կերպով չիրազեկի հակառակ կողմին նրա գործողությունը կասեցնելու մտադրության մասին:
Քանի որ ռուսական ռազմակայանը ՌԴ շահերի պաշտպանությունից բացի, հայկական ԶՈՒ-հետ համատեղ իրականացնում է նաև Հայաստանի անվտանգության պաշտպանությունը, ռուսական կողմը, ըստ փաստաթղթի, պարտավորվում է մատակարարել հայկական բանակը ժամանակակից սպառազինությամբ ու ռազմական (հատուկ) տեխնիկայով:
Բացի այդ, ռուսական ռազմակայանի զինվորական ստորաբաժանումները կգործեն կողմերի փոխադարձ պայմանավորվածությունների հիման վրա:

11 Апрель 2011 - 13:36 AMT
Парламент Армении рассмотрел вопрос ратификации протокола о внесении изменений в двусторонний договор о российской военной базе в Гюмри. Выступая в парламенте Армении, заместитель министра обороны РА Ара Назарян отметил, что согласно изменениям договора, российская база обязана обеспечивать безопасность на всей территории Армении. В действующей норме говорилось, что РФ защищает безопасность границ бывшей Советской Армении. Как отметил Назарян, изменение полностью развивает опасения относительно того, что военная база России обязана лишь обеспечивать безопасность границ РА исключительно по периметру Ирана и Турции. Протокол был подписан в Ереване в августе прошлого года. Срок действия договора 1995 года составлял 25 лет, новый документ продлевает его действие до 49 лет (начиная с 1995 года). В Гюмри, расположенном на севере Армении, с 1995 года развернута 102-я российская военная база, которая несет боевое дежурство в рамках Объединенной системы ПВО СНГ. Численность личного состава базы – около 5 тысяч человек.
В соответствии с изменениями срок действия договора будет автоматически продлеваться на следующие пятилетние периоды, если ни одна из сторон не уведомит письменно не менее чем за шесть месяцев до истечения очередного срока действия договора другую сторону о своем намерении прекратить его действие.
Поскольку российская военная база в период ее пребывания на территории Армении, кроме осуществления функций по защите интересов РФ, обеспечивает совместно с армянскими Вооруженными Силами безопасность Армении, российская сторона, в соответствии с документом, обязуется снабжать армянскую сторону современным и совместимым вооружением и военной (специальной) техникой.