«Երկիր և մշակույթ» կազմակերպությունը (Land and Culture Organization -LCO) այս ամառ զբաղվելու է երկու հայկական պատմական եկեղեցիների վերականգնմամբ: Անցյալ տարի Հայաստանից, Կանադայից, Անգլիայից, Ֆրանսիայից, Սիրիայից և ԱՄՆ-ից 37 կամավորներ մասնակցել են նման ակցիայի:
Այս ամառ LCO-ն ավարտելու է Եղվարդ գյուղի 17-րդ դարի Սբ. Աստվածածին եկեղեցու վերանորոգումը: Եղվարդ գյուղը գտնվում է Սյունիքի մարզում Հայաստանի և ԼՂՀ հարակից ազատագրված տարածքների սահմանին: Նախագիծը սկսվել է 2007-ին, եկեղեցին օծվելու է այս տարվա օգոստոսին:
Կամավորների երկրորդ խումբն աշխատելու է Սպիտակ քաղաքի մոտ գտնվող Շիրակամուտ գյուղի Ծիծեռնակավանք եկեղեցում: Շիրակամուտն ամբողջությամբ ավերվել է 1988-ի երկրաշարժից: Դա հանգեցրել է եկեղեցու հետագա փլուզմանը, որը կառուցվել է 6-7-րդ դարերում: Նախագիծը սկսվել է 2008-ին և շարունակվելու է առաջիկա մի քանի տարիների ընթացքում:
Աշխատանքները սկսվելու են հուլիսի 18-ին և ավարտվելու են օգոստոսի 12-ին: Կամավորներն էքսկուրսիաներ են իրականացնելու Հայաստանում: Նրանք հնարավորություն են ունենալու մասնակցել Համահայկական խաղերին, որոնք տեղի են ունենալու Երևանում օգոստոսի 13-21-ը:

12 Апрель 2011 - 05:19 AMT
Организация «Земля и культура» Land and Culture Organization (LCO) этим летом займется реставрацией двух армянских исторических храмов. В прошлом году 37 волонтеров из Армении, Канады, Англии, Франции, Сирии и США провели аналогичную акцию.
Этим летом LCO завершит ремонт церкви Св.Богородицы 17 века в селе Егвард. Село Егвард находится в области Сюник на границе Армении и освобожденных районов вокруг НКР. Проект был начат в 2007 году, церковь будет освящена в августе этого года.
Вторая группа волонтеров будет работать нв монастыре Цицернакаванк в селе Ширакамут в Шираке около Спитака. Ширакамут был полностью разрушен во время землетрясения 1988 года. Это привело к дальнейшему разрушению монастыря, который построен в 6-7 веках. Этот проект был начат в 2008 году и будет продолжаться в течение ближайших нескольких лет.
Работы начнутся с 18 июля и завершатся до 12 августа. Волонтеры будут совершать экскурсии по Армении. Они также будут иметь возможность продлить свое пребывание и участие во Панармянских играх, который пройдут в Ереване 13-21 августа.