Հայաստանի իշխանությունները և ՀԱԿ-ը գնում են Արևմուտքի հետ առճակատման, մասնավորապես` ԱՄՆ-ի: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում լրագրողներին հայտնել է ընդդիմադիր «Ժառանգություն» կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Ստեփան Սաֆարյանը: Նրա խոսքերով, այդ մասին է վկայում ԱՄՆ պետդեպարտամենտի քննադատությունը Հայաստանում մարդու իրավունքների ոլորտի վերաբերյալ, ինչպես նաև ՀԱԿ առաջնորդ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի հայտարարությունը վերջին ցույցերի ժամանակ: Սաֆարյանը նշել է, որ հայկական իշխանություններն իրենց վերարտադրման երաշխավոր են տեսնում Ռուսաստանին, որին փորձում է «սիրաշահել» նաև ՀԱԿ-ը:
Սաֆարյանը մասնավորապես մեկնաբանել է մարդու իրավունքների վերաբերյալ ԱՄՆ պետդեպարտամենտի վերջին զեւկույցը, որը շատ կոշտ և լուրջ ձևակերպումներ է պարունակում Հայաստանի վերաբերյալ: Սաֆարյանը նշել է, որ զեկույցում նշված է, որ նկատվել են լուրջ խախտումներ 2008-ի ՀՀ նախագահի ընտրությունների ժամանակ, ինչը, նրա կարծիքով, կասկածի տակ է դնում նրա օրինականությունը, ինչպես նաև Հայաստանում քաղբանտարկյալների առկայությունը: Նրա խոսքերով, միջազգային հանրությունն ահազանգում է, որ 2012-ի և 2013-ի ընտրությունները չպետք է նախկին սցենարներով ընթանան: Ինչ վերաբերվում է Եվրոպայի դիրքորոշմանը, ապա նա, Սաֆարյանի խոսքերով, դժգոհ է հայկական իշխանություններից, բայց շարունակում է աշխատել նրանց հետ:

Власти Армении и АНК идут на конфронтацию с западом, в частности, с США. Об этом сообщил журналистам глава парламентской фракции оппозиционной партии “Наследие” Степан Сафарян. По его словам, об этом свидетельствует критика Госдепартаментом США сферы прав человека в Армении, а также заявление лидера АНК, первого президента Армении Левона Тер-Петросяна на последних митингах. Сафарян подчеркнул, что армянские власти гарантом своей репродукции видят Россию, та же с Россией пытается заигрывать и АНК.
Сафарян в частности прокомментировал последний доклад Госдепартамента США по правам человека, который содержал очень жесткие и серьезные формулировки в отношении Армении. Сафарян особо отметил, что в докладе отмечались серьезные нарушения во время выборов президента РА в 2008 году, что, по его мнению, ставит под сомнение его легитимность, а также наличие в Армении политических заключенных. По его словам, международное сообщество посылает сигнал, что выборы 2012 и 2013 года не должны проходить по прежним сценариям. Что касается позиции Европы, то она, по словам Сафаряна, недовольна армянскими властями, но продолжает работать с ними.