12 Ապրիլ 2011 - 09:44 AMT
Հայկական ընդդիմությունը պետք է միավորվի, կարծում է «Ազգային համաձայնություն» կուսակցության առաջնորդ Արամ Հարությունյանը: Նրա կարծիքով, ընդդիմությունը, միավորվելով, ապագա ընտրություններում ավելի շատ ձայներ կհավաքի, քան առանձին գործելով: Միաժամանակ, նրա խոսքերով, կոալիցիոն կուսակցությունները, ընտրությունների գնալով միասնական ցուցակով, ավելի քիչ ձայներ են հավաքելու, քան ընտրություններին առանձին-առանձին գնալու դեպքում: Նա նշել է, որ 2008-ից ընդդիմադիր դաշտի մենաշնորհացման հավակնորդը Հայ ազգային կոնգրեսն է, սակայն իրավիճակը փոխվել է «Ժառանգության» առաջնորդ Րաֆֆի Հովհաննիսյանի հացադուլից հետո: Հարությունյանը հավելել է, որ ՀԱԿ-ը կտրուկ նվազեցրել է իշխանության հանդեպ իր պահանջները և հիմա ավելի շուտ նրանից զիջումներ է խնդրում, քան պահանջում:
Ինչ վերաբերվում է «Ազգային համաձայնության» մասնակցությանն ապագա ընտրություններին, ապա կուսակցության առաջնորդի խոսքերով, նրանք ցանկանում են ընտրությունների գնալ այլ ընդդիմադիր ուժերի հետ միասին, և հիմա բանակցություններ են վարում տարբեր կուսակցությունների հետ, բացառությամբ ՀԱԿ-ի: Հարությունյանը հաղորդել է, որ նա ցանկացել է ելույթ ունենալ ՀԱԿ-ի փետրվարի 18-ին ցույցի ժամանակ, սակայն նրան թույլ չեն տվել:

12 Апрель 2011 - 09:44 AMT
Армянской оппозиции необходимо объединится, считает лидер партии “Национальное единение” Арам Арутюнян. По его мнению, оппозиция, объединившись, соберет больше голосов на будущих выборах, чем идя на них разрознено. При этом по его словам коалиционные партии, идя на выборы единым списком, наберут меньше голосов, чем идя отдельно на выборы. Он отметил, что с 2008 года на монополию на оппозиционном поле претендует Армянский национальный конгресс (АНК), однако ситуация изменилась после голодовки лидера партии “Наследие” Раффи Ованнисяна. Арутюнян добавил, что АНК резко снизила свои требования к властям, и сейчас скорее просит у них уступки, чем требует.
Что касается участия в будущих выборах”Национального единения”, то по словам лидера партии, они хотят идти на выборы в союзе с другими оппозиционными силами, и сейчас ведут переговоры с различными партиями, за исключением АНК. Арутюнян сообщил, что он хотел выступить на митинге АНК 18-ого февраля, однако ему не разрешили.