12 Ապրիլ 2011 - 10:42 AMT
2011-ի առաջին երեք ամիսների ընթացքում Հայաստանում արձանագրվել է հայկական ԶԼՄ-ների դեմ դատական հայցերի աննախադեպ քանակություն: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է Խոսքի ազատության պաշտպանության հանձնաժողովի նախագահ Աշոտ Մելիքյանը: «2011-ի առաջին 3 ամսում հայկական ԶԼՄ-ների դեմ հարուցվել է 10 դատական հայց»,- ասել է նա և հավելել, որ դատական հայցերի քանակն ավելացել է այն բանից հետո, երբ ընդունվել է ՀՀ «Հեռուստատեսության և ռադիոյի մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին օրինագիծը:
Միաժամանակ, նա նշել է, որ հանձնաժողովը որոշում է խոսքի ազատության խախտման երեք տեսակներ. ֆիզիկական բռնություն, ճնշում և տեղեկատվություն ստանալու և տարածելու իրավունքի խախտում: Այդ առումով նա նշել է, որ ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչների դեմ ընթացիկ տարում չի արձանագրվել ֆիզիկական ճնշման ոչ մի դեպք, սակայն ավելացել է հայկական ԶԼՄ- ների վրա ճնշում գործադրելու ընդհանուր թիվը:
2010-ի հունիսի 10-ին Հայաստանի խորհրդարանն օրինագիծ է ընդունել ՀՀ «Հեռուստատեսության և ռադիոյի մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին: Օրենքը նախատեսում է, որ մինչև թվայնացման գործընթացի ավարտը, որը նախատեսվում է 2015-ին, հեռուստաալիքների քանակը 22-ից դառնալու է 18: Օրինագծով նաև կանոնակարգվում են հեռուստաընկերությունների եթերի թեմատիկ ուղղությունները:

За первые три месяца 2011 года в Армении было зафиксировано беспрецедентное количество судебных исков против армянских СМИ. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил председатель Комитета защиты свободы слова Ашот Меликян. «За три месяца 2011 года против армянских СМИ было подано десять судебных исков», – сказал он, добавив, что количество судебных исков увеличилось после того, как парламент Армении принял законопроект о внесении поправок и дополнений в закон РА «О телевидении и радио».
При этом он заметил, что Комитет определяет три вида нарушения свободы слова: физическое насилие, давление, и нарушение права получения и распространения информации. В этом контексте он сказал, что против представителей СМИ в течение текущего года не было зафиксировано ни одного случая физического насилия. По мнению Меликяна, это является серьезным прогрессом, поскольку армянское общество уже предпочитает решать свои конфликты не посредством силы, а закона. Однако, он заметил, что единственным минусом является то, что судебная система РА пока что не независима.
«Следует отметить, что в течение трех месяцев 2011 года увеличилось общее число применения давления по отношению к армянским СМИ», – сказал он, добавив, что в течение года было зафиксировано 15 случаев, из которых 10 – предъявление судебных исков, а 5 – другого рода давления. По его словам, также уменьшились случаи нарушения права получения и распространения информации.