6 March 2001 - 18:06 AMT
ԱՊՀ ԿՈԼԵԿՏԻՎ ԱՆՎՏԱՆԳՈՒԹՅԱՆ ՊԱՅՄԱՆԱԳՐԻ ՄԱՍՆԱԿԻՑ-ԵՐԿՐՆԵՐԸ ՄՏԱԴԻՐ ԵՆ ՌԱԶՄԱԿԱՆ ԿԱՌԱՎԱՐՄԱՆ ԿԵՆՏՈՐՆԱԿԱՆ ՄԱՐՄԻՆ ՍՏԵՂԾԵԼ
06.03.01, ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ Այսօր ԱՊՀ Կոլեկտիվ անվտանգության պայմանագրի մասնակից-երկրների, այդ թվում` նաեւ Հայաստանի, ներկայացուցիչները կքննարկեն ռազմական կառավարման կենտրոնական մարմնի ստեղծման հարցը, հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ը:
Ըստ Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարության տեղեկատվության, օրակարգում տվյալ հարցի ընդգրկումը պայմանավորված է ռազմական կառավարման սեփական մարմին ունենալու Պայմանագրի մասնակիցենրի ցանկությամբ: Ներկայումս ԱՊՀ շրջանակներում գործում է ԱՊՀ պետությունների ռազմական համագործակցության համակարգման շտաբ, սակայն Պայմանագրի մասնակից-երկրների եւ ոչ մասնակից երկրների միջեւ առկա լուրջ տարաձայնությունների պատճառով տվյալ մարմինը ի վիճակի չէ արագ լուծումներ մշակել:
Խորհրդակցությունը կանցկացվի ռազմական փորձագետների մակարդակով, որոնք պետք է հանձնարարականներ պատրաստեն ԱՊՀ պաշտպանության նախարարների խորհրդի կողմից լուծումներ մշակելու համար, որոնք հետագայում կհաստատվեն ԱՊՀ երկրների ղեկավարների խորհրդում: ԱՊՀ պաշտպանության նախարարների խորհրդը կկայանա մայիսին:

6 March 2001 - 18:06 AMT
ГОСУДАРСТВА-УЧАСТНИКИ ДОГОВОРА О КОЛЛЕКТИВНОЙ БЕЗОПАСНОСТИ СНГ НАМЕРЕНЫ СОЗДАТЬ ЦЕНТРАЛЬНЫЙ ОРГАН ВОЕННОГО УПРАВЛЕНИЯ
ЕРЕВАН, 6 марта. /Медиамакс/. Представители стран-участников Договора о коллективной безопасности СНГ рассмотрят сегодня вопрос о создании центрального органа военного управления. Об этом сообщило агентство “Аргументы и факты-Новости”.
По информации Министерства обороны России, включение в повестку дня совещания данного вопроса вызвано желанием участников Договора иметь собственный орган военного руководства. В настоящее время в рамках СНГ функционирует Штаб по координации военного сотрудничества государств Содружества, однако в связи со значительными разногласиями между государствами-участниками Договора и странами, не являющимися его участниками, этот орган не способен оперативно вырабатывать решения. Совещание будет проведено на уровне военных экспертов, которые должны подготовить рекомендации для выработки решений Советом министров обороны СНГ, заседание которого намечено на май, с их последующим утверждением на Совете глав государств Содружества.-0-