13 Ապրիլ 2011 - 07:56 AMT
Ապրիլի 13-ին Հայաստանի գիտությունների ազգային ակադեմիայում տեղի ունեցավ հանդիպում Գերմանիայից ժամանած Հայդելբերգի համալսարանի հիվանդանոցի Իոնային ճառագայթային թերապիայի կենտրոնի գիտատեխնիկական գծով տնօրեն, դոկտոր-պրոֆեսոր Թոմաս Հաբերերի հետ: Դոկտոր Հաբերերը Հայաստանում է գտնվելու ապրիլի 12-ից -16-ը` Ա.Ի. Ալիխանյանի անվ. ազգային գիտական լաբորատորիայի (ԱԳԼ) Միջազգային փորձագիտական խորհրդակցական մարմնի հանդիպման շրջանակներում: Այցի նպատակն է հայաստանյան գործընկերների` ֆիզիկայի և առողջապահության ոլորտի մասնագետների հետ կիսել միջուկային բժշկության ոլորտի համաշխարհային փորձը և կիրառությունը: Հանդիպման ընթացքում դոկտոր Հաբերերը հանդես եկավ «Իոնային ճառագայթների թերապիայի կենտրոն. նոր չափանիշ ուռուցքաբուժության մեջ» թեմայով ելույթով: Հանդիպման կազմակերպիչներն են Հայաստանի ազգային մրցունակության հիմնադրամը և Ա.Ի. Ալիխանյանի անվ. ազգային գիտական լաբորատորիան:
«Հայդելբերգի համալսարանի պրոֆեսորի այցը Հայաստան կարևոր է մի քանի պատճառով: Նախ մենք նման հանդիպումների միջոցով փորձում ենք համագործակցության հիմքեր ստեղծել` քաղցկեղի բուժման առաջատար տեխնոլոգիաների և փորձի կիրառության համար: Նաև այսպիսի համագործակցությունների արդյունքում մենք Հայաստանում գրանցված որոշ հիվանդների կարող ենք ուղղորդել մեր արտասահմանյան գործընկերների կլինիկաներ` առավել առաջատար և Հայաստանում գոյություն չունեցող բուժման հնարավորություններից օգտվելու համար»,-ասաց Մրցունակության հիմնադրամի Առողջապահական ծրագրի տնօրեն Էդվարդ Սաֆարյանը: «Արդեն համաձայնություն է ձեռք բերվել բելգիական IBA ընկերության հետ, որի հիմնա վրա Հայաստանի կառավարությունը ցիկլոտրոն ձեռք կբերի, որը Հայաստանում կլինի 2012-13թթ.: Նաև միաժամանակ իր աշխատանքը կսկսի ախտորոշիչ կենտրոնը, որը հագեցած կլինի արդիական սկաներներով՝ ուռուցքի օջախը հայտնաբերելու համար»,-ասել է նա՝ հավելելով, որ դա հնարավորություն կտա հայտնաբերել ուռուցքը վաղ շրջանում:

13 апреля в Национальной Академии Наук Армении прошла встреча с доктором-профессором Томасом Хаберером, который представляет Хайдельбергский центр ионно-лучевой терапии. В ходе встречи профессор выступил с докладом “Центр ионно-лучевой терапии: новый критерий лечения опухолевых заболеваний” в рамках которого представил новые методы лечения онкологических заболеваний ионно-лучевой терапией. Организаторами встречи являются Фонд национальной конкурентоспособности Армении и Национальная научная лаборатория имени А.И. Алиханяна.
Как сообщил в беседе с журналистами руководитель программ здравоохранения Фонда национальной конкурентоспособности Армении Эдвард Сафарян, Фонд осуществляет программу в области диагностики лечения рака, которая состоит из трех компонентов: производство радиофармацевтики, создание диагностического центра, а также открытие онкологической кликни, которая будет соответствовать международным стандартам. “Уже подписано соглашение с бельгийской компанией IBA, на основе которой правительство Армении приобретет циклотрон (резонансный циклический ускоритель нерелятивистских тяжёлых заряженных частиц (протонов, ионов), в котором частицы двигаются в постоянном и однородном магнитном поле, а для их ускорения используется высокочастотное электрическое поле неизменной частоты), который будет в Армении к 2012-13гг. Также одновременно начнет свою работу диагностический центр, который будет оснащен соответствующими сканерами для обнаружения очагов опухолей”, – сообщил он, добавив, что это дает возможность на очень ранней стадии обнаружить опухоль и предпринять соответствующие шаги. По его словам, это также даст возможность врачу выбрать наиболее эффективные методы лечения больного раком. Однако Сафарян сказал, что многие зарубежные страны лечат раковые заболевания протонотерапией (Протонная терапия, подобно другим видам радиотерапии воздействует нацеливанием ускоренных ионизирующих частиц (в данном случае, протонов, разогнанных в ускорителе частиц, на облучаемую опухоль), чего в Армении пока что нет. При этом он отметил, что благодаря партнерству с зарубежными центрами, занимающимся лечением раковых заболеваний, “у наших больных будет возможность выезжать в зарубежные страны и получить лечение при помощи протонотерапии, пока эта технология не появится в Армении”.