Հայաստանում առկա խնդիրների լուծման համար հարկավոր է անհապաղ քաղաքական բարեփոխումներ անցկացնել: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է քաղաքագետ, Գլոբալիզացիայի և տարածաշրջանային համագործակցության վերլուծական կենտրոնի տնօրեն Ստեփան Գրիգորյանը: Ըստ նրա, Հայաստանի իշխանություններն ու ընդդիմությունը երկխոսության հնարավորություն դեռ ունեն: «Այդ երկխոսությունը պետք է թափանցիկ լինի և ծավալվի ոչ թե մանդատների, այլ ազատ ու արդար ընտրությունների շուրջ»,-հայտարարել է քաղաքագետը:
Ինչպես նշել է Գրիգորյանը, երկրի քաղաքական դաշտը բարեփոխելու համար, հարկավոր է նաև, որպեսզի իշխող կոալիցիան վերանայի իր քաղաքականության որոշ ասպեկտներ: Քաղաքագետն ընդգծել է նաև, որ վերջին երեք ամսում երկրի նախագահը հանդես է եկել ճիշտ առաջարկներով և դիտողություններով, սակայն, կոալիցիան դեռ քայլեր չի ձեռնարկում իրավիճակի շտկման համար:
Մեկնաբանելով այն, որ ոստիկանությունը թույլ տվեց ընդդիմությանը հանրահավաք անցկացնել Ազատության հրապարակում՝ Գրրգորյանը նշել է, որ դա քաղաքականապես ճիշտ քայլ էր, որն ապացուցում է բարի կամեցողության առկայությունն իշխանությունների ու ընդդիմության միջև:

Для решения в Армении существующих проблем необходимо немедленно осуществить политические реформы. Об этом на пресс конференции в Ереване заявил политолог, директор Аналитического центра глобализации и регионального сотрудничества Степан Григорян. По его словам для диалога между властями и оппозицией еще есть шансы. “Этот диалог должен быть открытым и прозрачным для общества и должен развиваться не вокруг мандатов, а вокруг проведения свободных и справедливых выборов”,- заявил политолог.
Как отметил Григорян, для реформирования политического поля страны неoбходимо также, чтобы правящая коалиция пересмотрела некоторые аспекты своей политики. При этом политолог подчеркнул, что за последние три месяца президент страны выступил с правильными предложениями и замечаниями, однако коалиция пока не предпринимает шагов для исправления ситуации.
Комментируя разрешение Полиции провести митинг оппозиции на Площади Свободы, Григорян отметил, что это правильный политический шаг, который доказывает наличие доброжелательных отношений между властями и оппозицией.