Հայկական ընդդիմությունն ընտրություններին միասնական ճակատով մասնակցելու անհրաժեշտություն չունի: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ԱՊՀ երկրների ինստիտուտի հայկական բաժանմունքի տնօրեն, քաղաքագետ Ալեքսանդր Մարկարովը: Ըստ նրա, միասնական ճակատը կհանգեցնի միայն հասարակության բևեռացման և առճակատման իշխանությունների ու ընդդիմության միջև: Ընդ որում նա նշել է, որ դա առավել շահավետ է իշխանությունների համար, քանի որ միասնական ցուցակով մասնակցելու դեպքում ընդդիմությունն ավելի քիչ ձայներ կհավաքի:
«ՀԱԿ-ի հետ «Ժառանգության» առճակատման թիրախը ընդդիմադիր հակվածությամբ զանգվածներն են: Դա հասունացմամբ պայմանավորված խնդիրներ են»: Սակայն, կոալիցիոն հայտարարությամբ իշխանությունները ցույց տվեցին, որ համախբել են իրենց ուժերը և հարցը նրանում է, թե ինչ ձևաչափով կգնան ընտրությունների՝ միասնական ցուցակով թե առանձին»,-ասել է փորձագետը:
Իր հերթին փորձագետ Էդգար Վարդանյանը նշել է, որ այն ուշադրությունն, որն այժմ հատկացվում է լարվածության ընդդիմադիր ճամբարում, վկայում է այն մասին, որ հայ հանրության ակնկալիքները կապված են հենց ընդդիմության հետ: Նա ընդգծել է նաև, որ ընդդիմադիր ուժերը պետք է միավորվեն, եթե իրոք ցանկանում են իշխանափոխության հասնել:

13 Апрель 2011 - 09:16 AMT
У армянской оппозиции нет необходимости идти на выборы единым фронтом. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил директор армянского филиала Института стран СНГ, политолог Александр Маркаров. По его словам, единый фронт приведет лишь к поляризации общества и конфронтации между властями и оппозицией. При этом он отметил, что это более выгодно властям, так как единым списком оппозиция наберет меньше голосов.
«Целью конфликта между «Наследием» и Армянским Национальным Конгрессом (АНК) являются оппозиционно настроенные массы. Это «болезни роста». Но своим коалиционным заявлением власть показала, что она консолидировала свои силы и вопрос заключается в том, в каком формате она пойдет на выборы: единым списком или отдельно», – сказал армянский эксперт.
В свою очередь эксперт Эдгар Вартанян отметил, что то внимание которое сейчас уделяют напряженности в оппозиции, свидетельствует о том, что ожидания армянского общества связаны с именно с ней. Он также подчеркнул необходимость объединения оппозиционных сил, если они действительно ставят вопрос свержения действующего режима.