13 Ապրիլ 2011 - 15:18 AMT
Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը համաձայն է, որ երկրում դեռևս մի շարք սոցիալ-տնտեսական խնդիրներ կան, սակայն նա հայտնել է, որ գործադիր իշխանությունը վճռական է հանրապետությունում աղքատության մակարդակի կրճատման հարցում, ինչը, վարչապետի խոսքով, երկրի ամենալուրջ խնդիրներից մեկն է: Վարչապետը նշել է նաև, որ ինչպես ընդդիմության մեջ, այնպես էլ կոալիցիայում կան մարդիկ, որոնք դժգոհ են և քննադատում են կառավարության քաղաքականությունը:
«Գաղտնիք չէ, որ Հայաստանում տնտեսական աճի հետ կապված խնդիրներ են դիտվում: Դա պայմանավորված է նրանով, որ շինարարության ոլորտում, որը մոտ 30% տնտեսության աճ է ապահովել, զգալի անկում է դիտվել»,- ասել է վարչապետը:
Ի տարբերություն ԱՊՀ այլ երկրների, Հայաստանի ֆինանսական հատվածը կարողացավ դիմակայել համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամի հարվածներին, սակայն Հայաստանը չկարողացավ խուսափել շինարարությանը հասցված հարվածից, որտեղ էլ 40%-անոց անկում գրանցվեց:

13 Апрель 2011 - 15:18 AMT
Премьер-министр Армении Тигран Саркисян согласен с тем, что в стране есть ряд социально-экономических проблем, но заявил, что исполнительная власть решительна в вопросе сокращения уровня бедности в республике, которая, по словам премьера, одна из серьезнейших проблем страны. Премьер также отметил, что как в оппозиции, так и в коалиции есть люди, которые недовольны и критикуют политику правительства.
“Не секрет, что наблюдаются проблемы, связанные с экономическим ростом в Армении. Это обусловлено тем, что в сфере строительства, которое обеспечивало примерно 30% роста экономики, наблюдался значительный спад”, – сказал премьер.
В отличие от других стран СНГ, финансовый сектор Армении смог противостоять ударам всемирного экономического кризиса, но Армения не смогла избежать удара по строительству, где был зарегистрирован сорокапроцентный спад.