14 Ապրիլ 2011 - 10:17 AMT
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում նորանոր խոչընդոտներ են ստեղծվում հայկական պատվիրակության աշխատանքի համար: Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին է պատմել ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության անդամ Նաիրա Զոհրաբյանը, հայ պատգամավորները հերթագրվել էին ԵԽԽՎ-ում Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին հարց ուղղելու համար, սակայն նրանց թույլ չեն տվել իրացնել իրենց իրավունքը:
«Ես և հայկական պատվիրակության անդամ Զարուհի Փոստանջյանը 3-ն ու 4-ն էինք խորհրդարանականների ցուցակում, սակայն, ավելի ուշ պարզվեց, որ մենք հայտնվել ենք ցուցակի վերջում և մեզ այդպես էլ չհաջողվեց մեր հարցերն ուղղել Էրդողանին»,-ասել է Զոհրաբյանը:
Ըստ նրա, հայկական պատվիրակությունը դիմել էր ԵԽԽՎ քարտուղարությանը, պարզելու համար այդ միջադեպի պատճառները, որտեղից գրավոր պատասխան ստացվեց առ այն, որ ըստ վեհաժողովի կանոնակարգի, ԵԽԽՎ նախագահ Մևլութ Չավուշօղլուն իրավունք ունի փոխել ցուցակում ընդգրկվածների հերթականությունը, եթե ԵԽԽՎ-ում ելույթ է ունենում հրավիրված անձ:
Նաիրա Զոհրաբյանը վստահ է, որ նման վարքագիծը ԵԽԽՎ-ում քաղաքական տեսակետից խայտառակ քայլ է: «Զրկելով մեզ հարց տալու հնարավորությունից՝ Չավուշօղլուն փաստորեն զերծ պահեց թուրք վարչապետին մեր սուր հարցերից և պայմաններ ստեղծեց, որպեսզի Էրդողանը կարողանա խուսափել տհաճ հարցերից: Դա հերթական անգամ ապացուցում է, որ Չավուշօղլուն ոչ թե ԵԽԽՎ նախագահ է, այլ թուրք պաշտոնյա, որը զավթել է այդ պաշտոնը ԵԽԽՎ-ում Թուրքիայի շահերն առաջ տանելու համար»,-հայտարարել է Զոհրաբյանը:
Չնայած արհեստականորեն ստեղծված խոչընդոտներին՝ Զոհրաբյանին հաջողվել է մոտենալ թուրք վարչապետին ու նրան փոխանցել Հայոց ցեղասպանության զոհ դարձած երեխաների լուսանկարներով ալբոմը: Էրդողանը նայել է ալբոմն ու հայտարարել է, թե եթե հայկական կողմը նման դիրքերից հանդես գա, ապա թուրքական կողմը ևս կարող է որոշ լուսանկարներ ցուցադրել: Այնուհետև Թուրքիայի վարչապետի թիկնապահները, հրելով հայկական պատվիրակության անդամներին, դուրս են բերել Էրդողանին դահլիճից:

14 Апрель 2011 - 10:17 AMT
В Парламентской Ассамблее Совета Европы для деятельности армянской делегации создают все новые препятствия. Как корреспонденту PanARMENIAN.Net рассказала член армянской делегации в ПАСЕ Наира Зограбян, армянские депутаты записались в очередь, чтобы задать вопрос выступающему в ПАСЕ турецкому премьер-министру Реджепу Тайипу Эрдогану, однако им не разрешили реализовать свое право.
“Я и член армянской делегации Заруи Постанджян были соответственно 3-ей и 4-ой в списке парламентариев, однако позднее выяснилось, что наши вопросы перенесли в конец очереди, и нам так и не удалось задать вопрос турецкому премьеру», – рассказала Зограбян.
По словам армянского парламентария, армянская делегация обратилась к секретариату ПАСЕ, чтобы выяснить причины этого инцидента. В секретариате ПАСЕ армянским депутатам письменно сообщили, что согласно регламенту Ассамблеи председатель ПАСЕ Мовлуд Чавушоглу имеет право перенести очереди в списке, если в ПАСЕ выступает приглашенный гость.
Наира Зограбян уверена, что такое поведение в ПАСЕ – с политической точки зрения позорный шаг. «Лишив нас возможности задать вопрос, Мовлуд Чавушоглу фактически оберег турецкого премьера от наших острых вопросов и создал условия, чтобы Эрдоган смог избежать неприятных ему вопросов. Это в очередной раз доказывает, что Мовлуд Чавушоглу не председатель ПАСЕ, а лишь турецкий чиновник, который оккупировал этот пост для продвижения интересов Турции в ПАСЕ », – заявила Зограбян.
Несмотря на искусственные препятствия, Наире Зограбян удалось подойти к турецкому премьеру и передать ему заранее подготовленный альбом, где были фотографии детей, которые стали жертвами Геноцида армян. Эрдоган посмотрел на альбом и заявил, что если армянская сторона будет выступать с таких позиций, то турецкая сторона тоже может продемонстрировать некоторые фотографии. Затем охранники турецкого премьера, оттолкнув членов армянской делегации, вывели Эрдогана из зала.