3 March 2001 - 15:26 AMT
03.03.01, ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ Մարտի 2-ին ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Ռումինիայի ԱԳ նախարար Միրչե Ջոանան ավարտել է իր երկօրյա պաշտոնական այցը Ադրբեջան:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, մամլո-ասուլիսում Ջոանան հայտարարել է, որ Մինսկի խմբի համանախագահ-երկրների ղեկավարները հավանություն են տալիս Փարիզում կայանալիք Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների հանդիպմանը եւ մեծ տնտեսական ու քաղաքական աջակցություն են ցուցաբերում կարգավորման գործընթացին:
Մեկնաբանելով այն հարցը, արդյոք ԵԱՀԿ-ն մարտի 4-5-ին Փարիզում հանդես կգա Ղարաբաղյան կարգավորման նոր առաջարկներով, Միրչե Ջոանան ասել է, որ առկա է լավատեսություն ներշնչող տեղեկություն:
Ադրբեջանական լրագրողների այն հարցին, թե ինչպես է բացատրվում ԵԱՀԿ առաջարկների աստիճանական փոփոխությունները ի վնաս Ադրբեջանի, մասնավորապես` «Ընդհանուր պետության» սկզբունքը, Ջոանան ասել է. «Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման համար անհրաժեշտ են լուրջ փոխզիջումներ: Այդ փոխզիջումների ձեռք բերման եւ հարցի լուծման համար պահանջվում է քաղաքական քաջություն»:
Նրա խոսքերով, պատմության դասերը վկայում են այն մասին, որ երկարաժամկետ խաղաղության ձեռք բերման դեպքում հաղթողներ եւ պարտվածներ չեն լինում:

ЕРЕВАН, 3 марта. /Медиамакс/. Действующий председатель ОБСЕ, министр иностранных дел Румынии Мирче Джоана завершил 2 марта двухдневный официальный визит в Азербайджан.
Как сообщает азербайджанское агентство “Тренд”, на пресс-конференции в Баку Джоана заявил, что главы стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ одобряют предстоящую встречу президентов Азербайджана и Армении в Париже, оказывают процессу урегулирования конфликта большую политическую и экономическую поддержку.
Комментируя вопрос, выдвинет ли ОБСЕ 4-5 марта в Париже какое-либо предложение по Карабахскому урегулированию, Мирча Джоана сказал, что имеется информация, вселяющая оптимизм.
На вопрос азербайджанских журналистов, чем объясняется постепенное изменение предложений ОБСЕ не в пользу Азербайджана, в частности принцип “Общее государство”, Джоана сказал: “Для урегулирования конфликта необходимы серьезные компромиссы с обеих сторон. Для достижения этих компромиссов и решения вопроса требуется политическая смелость”.
По его словам, уроки истории свидетельствуют о том, что при достижении долгосрочного мира никто не проигрывает и никто не выигрывает. -0-