Ղարաբաղյան հիմնախնդրի քննարկումը ՆԱՏՕ տեղափոխելու` Ադրբեջանի փորձերը ոչ մի բանի չեն հանգեցնի: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է ՆԱՏՕ-ի Խորհրդարանական Վեհաժողովում հայկական պատվիրակության ղեկավար Կարեն Ավագյանը: Նրա խոսքով, ադրբեջանական պատգամավորները բազմիցս փորձել են Ղարաբաղի վերաբերյալ զանազան բանաձևերի նախագծեր մտցնել ՆԱՏՕ ԽՎ: «Սակայն դա նրանց չի հաջողվել, ինչը խոսում է այն մասին, որ նրանք պարզապես իմիտացնում են «բուռն գործունեությունը»: ՆԱՏՕ-ի դիրքորոշումը ղարաբաղյան հիմնահարցում հստակ հայտարարվել է. կարգավորման միակ ձևաչափը ԵԱՀԿ Մինսկի խումբն է»,- ասել է Ավագյանը:
Նա նկատել է նաև, որ հայկական պատվիրակությունն արդեն ստանում է մայիսի 27-ից 30-ը Վառնայում կայանալիք նստաշրջանի նյութերը, և դրանցում Ադրբեջանի բանաձևի նախագծի մասին ոչինչ չկա: «Եթե հանկարծ նման մի բան հայտնվի, ապա մենք արդեն որոշակի քայլեր կձեռնարկենք, որպեսզի թույլ չտանք դրա ընդգրկումը ՆԱՏՕ ԽՎ նստաշրջանի օրակարգում: Մինչև հիմա դա մեզ հաջողվել է»,- ընդգծել է հայկական պատվիրակության ղեկավարը:
ՆԱՏՕ-ի Խորհրդարանական Վեհաժողովում Ադրբեջանի պատվիրակությունը պատրաստվում է այդ միջազգային կառույցի գարնանային նստաշրջանում Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ բանաձևի նախագիծ առաջադրել քննարկման, հաղորդում է 1news.az-ը:

14 April 2011 - 14:51 AMT
Head of the Armenian delegation to the NATO Parliamentary Assembly (PA) Karen Avagyan said that Azerbaijan’s attempts to transfer the Karabakh conflict discussion to NATO will lead to nothing.
Azerbaijani parliament members have repeatedly tried to put various draft resolutions on the NATO PA session’s agenda, Avagyan told a PanARMENIAN.Net reporter.
“However, they have failed in doing so. It proves that they just imitate ‘heavy activity’. NATO’s stance in the Karabakh conflict is clearly stated – the OSCE Minsk Group is the only format for the conflict settlement,” said Avagyan.
He added that the Armenian delegation already started receiving materials of the NATO PA session in Varna due May 27-30, and they do not contain anything about Azerbaijan’s draft resolution.
“If a similar resolution appears, we will take certain actions to prevent its inclusion in the NATO PA session’s agenda. We succeeded in doing so up to date,” concluded Avagyan.
The Azerbaijani delegation to the NATO PA is going to submit a draft resolution on Nagorno Karabakh for discussion during the spring session of the NATO PA, 1news.az reported.