15 Ապրիլ 2011 - 08:20 AMT
Ստեփանակերտի օդանավակայանի շահագործումը կամրագրի Արցախի անկախությունը, հայտարարել է Արտյուշա Շահբազյանը
ԵԱՀԿ ՄԽ վերջին հայտարարությունը հիմնականում հասցեագրված էր Ադրբեջանին: Այդ մասին Հայաստանի խորհրդարանում կայացած ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է ՀՅԴ խորհրդարանական խմբակցության քարտուղար Արտյուշա Շահբազյանը: «Ադրբեջանական կողմը մեծ աղմուկ է բարձրացրել Ստեփանակերտի օդանավակայանի շահագործման շուրջ, քանի որ փաստորեն ստացվում է, որ դրանով հերթական անգամ ամրագրվում է Արցախի անկախության փաստը: Այժմ Ադրբեջանն ինքն իրեն այնպիսի վիճակի մեջ է դրել, երբ նրա սպառնալիքները ոչ միայն անտրամաբանական են, այլ նաև ծիծաղելի»,-ասել է ՀՅԴ խմբակցության քարտուղարը:
Ըստ Շահբազյանի, Իլհամ Ալիևը ստորագրում է մի բան, իրականում, վերադառնալով Ադրբեջան, անում է մեկ այլ բան: Հայ պատգամավորը վստահություն է հայտնել, որ ադրբեջանական կողմն, ի վերջո, ստիպված կլինի իրական սադրանքների գնալ՝ ինչ-որ կերպ արդարանալու համար սեփական ժողովրդի առջև:
ԵԱՀԿ ՄԽ վերջին հայտարարության մեջ համանախագահները կարծիք են հայտնել, որ ժամանակն է վճռական քայլեր կատարել խաղաղ պայմանագրի նախագծի մշակման համար:
Ապրիլի 13-ին ԵԱՀԿ ՄԽ-ն հատեց Արցախի և Ադրբեջանի ԶՈՒ շփման գիծը և շարժվեց Բաքու: Ինչպես և անցյալ անգամ` 2010թ. սեպտեմբերին, անցումը շփման գծով կոչված էր ցույց տալու 1994թ. հրադադարի ռեժիմի պահպանման և ամրապնդման կարևորությունը և հասկացնելու, որ շփման գիծը չպետք է մշտական արգելք դառնա հարևան ժողովուրդների միջև կապերի համար: «Մենք հաստատում ենք նաև այն փաստը, որ համանախագահները պետք է այցելեն հակամարտության հետ կապ ունեցող ցանկացած շրջան: Համանախագահներն այցելել են նաև Օրթա Գարվենդ, որտեղ մարտի 8-ին տեղի էր ունեցել միջադեպը:
Հիմնվելով մարտի 5-ին Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի նախագահների հետ համատեղ հայտարարության վրա` համանախագահները կողմերին ներկայացրել են բոլոր կողմերի մասնակցությամբ ճակատում միջադեպերի հետաքննության համար մեխանիզմի նախագիծը: Համանախագահները շարունակելու են աշխատել կողմերի հետ` հետաքննության ավելի թափանցիկ և օբյեկտիվ գործընթացի ստեղծման նպատակով, որպեսզի ամրապնդեն փոխվստահությունը, նվազեցնեն թերակատարումների ռիսկը և փրկեն մարդկային կյանքերը»,- ասվում է հայտարարության մեջ:

Последнее заявление сопредседателей Минской группы ОБСЕ в основном было адресовано в основном Азербайджану. Об этом в ходе брифинга в парламенте Армении заявил секретарь фракции АРФ Дашнакцутюн Артюша Шахбазаян. “Азербайджанская сторона подняла большой шум вокруг эксплуатации степанакертского аэропорта, поскольку фактически получается, что этим в очередной раз закрепляется факт независимости Арцаха. Сейчас Азербайджан сам поставил в себя в такое положение, когда его угрозы не только нелогичны, но и смехотворны”,- заявил секретарь фракции АРФД.
По словам Шахбазяна, Ильхам Алиев подписывает одно, но делает совсем другое, возвращаясь в Азербайджан. Армянский депутат выразил уверенность, что азербайджанская сторона, в конце концов, будет вынуждена пойти на реальные провокации, чтобы хоть как-то оправдать себя перед собственным народом.
В последнем заявлении МГ ОБСЕ, сопредседатели выразили мнение, что настало время сделать решительные шаги для выработки проекта мирного соглашения.
13 апреля МГ ОБСЕ пересекла линию соприкосновения ВС Арцаха и Азербайджана и направилась в Баку. Как и в прошлый раз, в сентябре 2010 года, переход через линию был призван продемонстрировать важность поддержания и укрепления режима прекращения огня от 1994 года и дать понять, что линия соприкосновения не должна становиться постоянным препятствием для контактов между соседними народами. «Мы также подтверждаем тот факт, что сопредседателям необходимо посещать любые районы, затронутые конфликтом. Сопредседатели посетили также село Орта Гарвенд, где 8 марта произошел инцидент. Опираясь на совместное заявление от 5 марта, сделанное в Сочи президентами Азербайджана, Армении и России, сопредседатели также представили сторонам проект механизма для расследования инцидентов вдоль линии фронта с участием всех сторон. Сопредседатели будут продолжать работать со сторонами в целях создания более прозрачного и объективного процесса расследования с целью укрепления доверия, снижения риска просчетов и спасения жизней людей», – говорится в заявлении.