15 Ապրիլ 2011 - 09:03 AMT
Գյումրիում ռուսական ռազմակայանի տեղակայման ժամկետի երկարացման մասին պայմանագրի վավերացումը ՀՀ ԱԺ այս քառօրյաի ամենակարևոր իրադարձությունն էր: Այդ մասին Հայաստանի խորհրդարանում տեղի ունեցած ճեպազրույցում հայտարարել է «Բարգավաճ Հայաստանի» խմբակցության քարտուղար Արամ Սաֆարյանը: «Դա բխում է Հայաստանի անվտանգության շահերից և կնպաստի տարածաշրջանային քաղաքականության մեջ մեր դիրքերի ամրապնդմանը: Ուստի մենք կողմ ենք քվեարկել պայմանագրի վավերացմանը»,-հայտարարել է Սաֆարյանը:
Հայաստանի Ազգային ժողովը 80 «կողմ», 1 «դեմ» և 1 «ձեռնպահ» ձայների հարաբերակցությամբ վավերացրել է Հայաստանում Ռուսական ռազմակայանի տեղակայման ժամկետի երկարացման մասին պայմանագիրը:
Հայաստանում Ռուսական ռազմակայանի տեղակայման ժամկետի երկարացման մասին պայմանագրում փոփոխություններ կատարելու մասին թիվ 5 արձանագրությունը ստորագրվեց անցյալ տարվա օգոստոսի 20-ին ՌԴ նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևի Երևան այցելության ժամանակ:
Փետրվարի 15-ին ՀՀ ՍԴ-ն որոշեց, որ փաստաթղթով ամրագրված պարտավորությունները համապատասխասնում են Սահմանադրությանը, որից հետո նախագահը արձանագրությունը ներկայացրեց խորհրդարանի վավերացմանը:

Ратификация протокола о внесении изменений в двусторонний договор о российской военной базе в Гюмри стала самым важным событием прошедшей четырехдневки НС РА. Об этом в ходе брифинга в парламенте Армении заявил секретарь фракции коалиционной партии «Процветающая Армения» Арам Сафарян. ”Этот протокол исходит из интересов безопасности Армении и поможет укрепить наши позиции в региональной политике. Именно поэтому мы проголосовали за ратификацию этого договора”,- заявил Сафарян.
Национальное Собрание Армении 80 голосами «за», 1 – «против» и 1 – «воздержавшимся» ратифицировало армяно-российский протокол о продлении пребывания российской военной базы в Армении.
Протокол № 5 о внесении изменений в «Договор между Российской Федерацией и Республикой Армения о российской военной базе на территории Республики Армения от 16 марта 1995 года» был подписан 20 августа прошлого года в Ереване, во время визита президента России Дмитрия Медведева в Армению.
Конституционный суд Армении 15 февраля этого года постановил, что закрепленные документом обязательства соответствуют Конституции страны, после чего президент республики представил протокол на ратификацию в парламент.
В соответствии с изменениями, внесенными в документ от 1995 года, в частности, срок действия договора вместо прежних 25 лет продлен до 49 лет.