15 Ապրիլ 2011 - 10:58 AMT
Ապրիլի 15-ին տեղի ունեցավ առաջին սերնդի «Բամբիռ» խմբի «Armenian scotch» ձայնասկավառակի շնորհանդեսը: Ձայնասկավառակում զետեղված են խմբի առաջին և երկրորդ սերնդի 30-ամյա գործունեության ընթացքում ստեղծած աշխատանքները:
«Armenian Scotch»-ը «Բամբիռ»-ի 4-րդ ձայներիզն է, որը նվիրված է հայ մեծանուն բանաստեղծ Հովհաննես Թումանյանի 140 և շոտլանդացի հանրահայտ բանաստեղծ Ռոբերտ Բըրնսի 250-ամյակներին: Ձայներիզում տեղ են գտել երկու բանաստեղծների ստեղծագործությունները, 18 երգերից 17-ի երաժշտությունը տարբեր տարիներին գրել է Գագիկ Բարսեղյանը (Ջագ):
Ըստ Գագիկ Բարսեղյանի, երգաշարը կարծես մի բեմախաղ լինի և այդ բեմախաղը անուն ունի` Հայ-շոտլանդական, կամ պարզապես “Armenian scotch”:
Ձայնագրությունը կատարվել է «Նարեկացի» արվեստի միության ստուդիայում, իսկ տպագրվել է ԱՄՆ-ում` 1000 օրինակով, գինը` 7000 դրամ:
Սկավառակը թողարկվել է ՀՀ մշակույթի նախարարության, «Նարեկացի» արվեստի միության, «Բամբիռ» մշակութային ՀԿ-ի և «ԴԻ ՋԻ Կոնտակտ» ընկերության աջակցությամբ:

15 Апрель 2011 - 10:58 AMT
15-го апреля в Ереване состоялась презентация альбома «Armenian scotch» первого поколения группы «Бамбир». В альбом вошли созданные в течение 30 лет произведения первого и второго составов группы.
«Armenian scotch» – это четвертый альбом группы «Бамбир», он посвящен 140-летию известного армянского писателя Ованеса Туманяна и 250-летию шотландского писателя Роберта Бернса, произведения которых также вошли в альбом. Музыку для 17 из вошедших в альбом 18 песен в разные годы написал Гагик Барсегян (Джаг).
По его словам, данные произведения похожи на спектакль, и у этого спектакля есть название: «Армяно-шотландский» или же просто «Armenian scotch».
Альбом был записан в студии Союза искусств «Нарекаци», выпущен диск был в США тиражом в 1000 экземпляров, цена диска – 7000 драмов.
Альбом выпущен при содействии Министерства культуры РА, Союза искусств «Нарекаци», общественной организации «Бамбир» и компании «Ди Джи Контакт».