15 Ապրիլ 2011 - 11:27 AMT
2011 թ. առաջին երեք ամսում Հայաստան է այցելել Իրանի շուրջ 31 700 քաղաքացի: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարության զբոսաշրջության և տնտեսական զարգացման վարչության պետ Մեխակ Ապրեսյանը: Ըստ նրա, միայն մարտին երկիր է այցելել Իրանի շուրջ 25 հազար քաղաքացի, որոնցից 18 հազարը՝ Նովրուզի օրերին: Նա նշել է, որ նախորդ տարվա համեմատ պարսիկ զբոսաշրջիկների քանակը զգալիորեն աճել է: Այդ համատեքստում Ապրեսյանը հայտնել է, որ 2010թ. առաջին երեք ամիսներին Հայաստան էր այցելել 28 000 պարսիկ զբոսաշրջիկ, որոնցից 21 հազարը երկիր էին այցելել մարտին:
Ընդ որում նա նշել է, որ վարչությունն այս տարի հարցում է անցկացրել պարսիկ զբոսաշրջիկների շրջանում, նպատակ ունենալով պարզել՝ արդյո՞ք նրանք գոհ են ծառայությունների մակարդակից: Ըստ նրա, հիմնականում հարցման մասնկիցները միջինից բարձր են գնահատել ծառայությունների մակարդակը: Նա նշել է նաև, որ 101 հարցվածներից 72-ը ցանկություն են հայտնել կրկին այցելել Հայաստան: «Չնայած նրան, որ իրանական զբոսաշրջիկները գոհ են մեր ծառայություններից, մենք դեռ անելիք ունենք այդ ասպարեզում»,-ասել է նա:

15 Апрель 2011 - 11:27 AMT
За первые три месяцев 2011 года Армению посетили около 31 700 иранских туристов. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил начальник управления туризма и территориально-экономического развития Министерства экономики Армении Мехак Апресян. По его словам, лишь в марте страну посетили более 25 000 граждан Ирана, из которых 18 000 были в Армении во время празднования Новруза (мусульманский Новый год). При этом он заметил, что по сравнению с прошлым годом значительно увеличилось число иранских туристов. В этом контексте Апресян сообщил, что в течение первых трех месяцев 2010 года Армению посетили 28 000 иранских туристов, из которых 21 000 посетили страну в марте месяце. По его словам, 90% иранских граждан, которые посетили Армению, являются туристами.
Апресян также сообщил, что в среднем каждый иранский турист в ходе своего пребывания в Армении тратит около $1600.