Ապրիլի 16-ին «Էրեբունի» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանում բացվեց «Ժառանգությունը և ջուրը» խորագրով ցուցահանդես: Բացման խոսքով հանդես եկան թանգարանի տնօրեն Գագիկ Գյուրջյանը, Հայաստանի ճարտարապետների միության նախագահ Մկրտիչ Մինասյանը, ՀՀ ԳԱԱ Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի տնօրեն Պավել Ավետիսյանը, ՀՀ ԳԱԱ Գրականության ինստիտուտի տնօրեն Ավիկ Իսահակյանը, Հովհ. Շարամբեյանի անվ. Ժողովրդական արվեստի թանգարանի տնօրեն Հովիկ Հովեյանը:
Պավել Ավետիսյանը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց, որ ջուրը բացի կենսատու ուժից, եղել է նաև պաշտամունքի աղբյուր Հայկական լեռնաշխարհում: Դրա մասին են վկայում հնագիտական բազմաթիվ նմուշներ, ինչպես նաև հնագույն առասպելները:
Ցուցահանդեսում ընդգրկված են 11 պաստառներ, որտեղ պատկերված է այն ամենը, ինչ ստեղծել է մարդը ջրի պաշտամունքի և ընդհանրապես ջրի հետ կապված` կամուրջներ, լաստանավեր, վիշապ-կոթողներ: Բացի թեմատիկ պաստառներից, ներկայացված են նաև ուրարտական ժամանակաշրջանի քարե և կավե ջրատար խողովակներ, ռիտոններ, թասեր, կավանոթներ և այլն: Ցուցահանդեսին համընթաց ներկայացվում է նաև «Կովկասի ջրերը» էլեկտրոնային- թվային ցուցահանդեսը, որի հեղինակն է լրագրող Գալուստ Նանյանը: Ցուցահանդեսը կազմակերպվել է «Էրեբունի» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանի և Հուշարձանների և տեսարժան վայրերի միջազգային խորհրդի (ԻԿՕՄՕՍ) հայաստանյան գրասենյակի կողմից և կշարունակվի մինչև մայիսի 10-ը:

16 апреля в Историко-археологическом музее-заповеднике открылась выставка под названием “Наследие и вода”. Выставку открыли приветственной речью директор музея Гагик Гюрджян, председатель союза архитекторов Армении Мкртыч Минасян, директор института археологии и этнографии НАН РА Павел Аветисян, директор института литературы Авик Исаакян, директор Народного музея искусств им. Ов. Шарамбяна Овик Овеян.
В беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net Павел Аветисян отметил, что вода была не только источником жизненной силы, но и являлась предметом поклонения на Армянском нагорье. Об этом свидетельствуют многочисленные археологические образцы и древние легенды.
Выставка содержит 11 тематических стендов, где изображено все то, что создано человеком и связано с водой: мосты, корабли, скульптуры драконов. Помимо тематических стендов были представлены каменные и глиняные водосточные трубы времен Урарту, чаши, глиняная посуда и т.п. Параллельно выставке представлена также электронно-цифровая выставка “Воды Кавказа”, автором которой является журналист Галуст Нанян. Выставка организована Историко-археологическим музеем-заповедником “Эребуни”, а также Международным советом памятников и достопримечательностей (ИКОМОС), и продлится она до 10 мая.