Ապրիլի 22-ին Հայաստանի ազգային պատկերասրահում տեղի է ունենալու ամերիկահայ քանդակագործ, գեղանկարիչ Խորեն Տեր-Հարությանի (1909 – 1991) անհատական ցուցահանդեսի բացումը: Ցուցահանդեսի շրջանակներում ցուցադրվելու են գծանկարներ, գունանկարներ և քանդակներ: Ցուցահանդեսում կներկայացվեն այն աշխատանքները, որոնց մեծ մասը ստեղծվել է Ճամայկայում ապրած տարիներին, ուր նա առաջին անգամ այցելել է 1930 թվականին:
Խորեն Տեր-Հարությանը ծնվել է 1909 թ., Արևմտյան Հայաստանի Խարբերդ նահանգի Աշոտավան գյուղում, հոգևորականի ընտանիքում: Եղել էՄեծ Եղեռնի ականատեսը: 1921-ին ընտանիքի հետ միասին գաղթել է ԱՄՆ, Մասաչուսեթս նահանգի Վուսթր քաղաք: Սովորել է տեղի միջնակարգ և Վուսթրի արվեստի թանգարանին կից գեղարվեստի դպրոցներում: Տեր- Հարությանը ստեղծագործել է գեղանկարչության և գծանկարի ասպարեզներում, բայց առավել հայտնի ոլորտը քանդակագործությունն էր, որտեղ դրսևորվեց արձանագործի իր հզոր ներուժը:
Խորեն Տեր-Հարությանն ունեցել է բազմաթիվ ցուցահանդեսներ, սկսած 1929 թվականից, տարբեր երկրներում (ԱՄՆ, Ճամայկա, Անգլիա, Շոտլանդիա, Իտալիա, Ֆրանսիա), մասնակցել է համաշխարհային ճանաչում ունեցող արվեստագետների հետ համատեղ ցուցահանդեսներին (Մայոլ, Դեսպիո, Պիկասսո, Գաբո, Լիպշից), արժանացել է տասնյակ մրցանակների: Նրա արվեստն ըստ արժանվույն գնահատվել է քննադատների կողմից, լայն արձագանք է գտել ամերիկյան և այլ երկրների մամուլում:

22 апреля в Национальной картинной галерее Армении состоится открытие выставки работ армянского художника, скульптора Хорена Тер-Арутюняна (1909 – 1991). На выставке будут представлены графические рисунки, картины и скульптуры. В основном это будут работы, созданные в годы жизни Тер-Арутюняна на Ямайке, которую он впервые посетил в 1930 году.
Хорен Тер-Арутюнян родился в 1909 г. в деревне Ашотаван провинции Харберд Западной Армении в семье священника. Был свидетелем Геноцида армян. В 1921 г. вместе с семьей эмигрировал в США, в г. Вустер штата Массачусетс. Учился в местной средней школе, а также в художественной школе, принадлежащей музею искусств Вустера. Тер-Арутюнян творил в таких видах искусства, как графика, живопись, но большую известность завоевал, благодаря скульптурам, в которых отражена вся его внутренняя сила.
У Хорена Тер-Арутюняна было множество выставок, начиная с 1929 года, в разных странах (США, Ямайка, Англия, Шотландия, Италия, Франция), он участвовал в совместных выставках наряду со всемирно известными деятелями искусств (Майоль, Деспио, Габо, Лифшиц), был удостоен многочисленных премий. Его искусство по заслугам оценили критики, оно получило широкое освещение в американской прессе, а также прессе других стран.