Ապրիլի 24-ի նախաշեմին Թուրքիայում լույս կտեսնի Վերժինե Սվազլյանի «Հայոց ցեղասպանություն. Ականատես վերապրողների վկայություններ» գիրքը թուրքերեն թարգմանությամբ: 850 էջից բաղկացած գրքի հայերեն և անգլերեն տարբերակները լույս են տեսել օրերս, և ինչպես հայտնեց Սվազլյանը, գրքի թուրքերեն տարբերակը պարզապես մի փոքր ուշանում է: Հայերենից թուրքերեն թարգմանության հեղինակներն են Տիգրան Տեր-Օղորմջյանը և Պետրոս Չաղիջյանը: Գիրքը լույս է տեսնելու հայտնի թուրք իրավապաշտպան Ռագըբ Զառաքոլույի «Բելգե» հրատարակչատանը: Ինչպես հայտնեց PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին Սվազլյանը, թարգմանությունը նախապես էր արվել և Զառաքոլուն իր 2011 թ. փետրվարին Հայաստան կատարած այցի ժամանակ սիրով համաձայնվեց լույս ընծայել գիրքն իր տպագրատանը:
Վերժինե Սվազլյանի «Հայոց ցեզասպանություն. Ականատես վերապրողների վկայություններ» գիրքը ընդգրկում է Հայոց ցեղասպանության ականատեսներից և նրանց երեխաներից գրառված Եղեռնի մասին հուշերը, պատմական երգ-վկայությունները, որոնք հեղինակը գրի է առել 1955 թ.-ից սկսած: Բացի վերը նշվածներից, գրի են առնվել 5 արաբ հեղինակների հիշողություններ, ովքեր Դեր-Զոր անապատից ընդունել են հայ գաղթականներին: Օգտագործվել են նաև ՀՀ ԳԱԱ Ցեղասպանության ինստիտուտի որոշ արխիվներ: Ընդհանուր թվով Վերժինե Սվազլյանը հավաքել է 700 միավոր վկայություն: Այս ամենից բացի, գրքում ընդգրկված են նաև ամփոփումներ, համառոտագրություններ, ծանոթագրություններ, օտարալեզու բառարան, թեմատիկ, անձնանունների, տեղանունների ցուցիչներ, 288 միավոր լուսանկար և քարտեզներ:

В преддверии 24 апреля в Турции будет издана книга Вержине Свазлян “Геноцид армян: Свидетельства очевидцев” на турецком языке. На днях вышли в свет армянский и английский варианты книги, состоящей из 850 страниц, турецкий вариант, как заявила Свазлян, немного запаздывает. Авторами перевода с армянского на турецкий являются Тигран Тер-Огормджян и Петрос Чагиджян. Книга будет издана в типографии “Белзе”, принадлежащей известному турецкому адвокату Рагипу Заракоглу.
Как сообщила Свазлян корреспонденту PanARMENIAN.Net, книга была переведена заранее, и Заракоглу во время своего визита в Армению в феврале 2011 года дал согласие напечатать книгу в своей типографии.
Книга “Геноцид армян: Свидетельства очевидцев” содержит воспоминания, свидетельства людей, переживших Геноцид армян, и их потомков, которые автор стала собирать, начиная с 1955 года. Помимо этого, в книгу вошли и воспоминания 5 арабских авторов, которые также были очевидцами Геноцида армян. При написании книги были использованы также архивы института Геноцида армян при НАН РА. Всего Вержине Свазлян собрала 700 фактов свидетельств. Кроме всего этого, в книге содержатся выводы, краткое содержание, инструкции, иностранный словарь, указатели имен, наименований местности, 288 фотографий и карты.