Հայաստանի սփյուռքի նախարարությունում չկան և չեն կարող լինել կոռուպցիոն երևույթներ: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի սփյուռքի փոխնախարար Ստեփան Պետրոսյանը` պատասխանելով «Մեկ ազգ, մեկ մշակույթ» հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Թամար Պողոսյանի հայտարարությանը, որը մեղադրել է նախարարությանը փողեր լվանալու մեջ: Նրա խոսքերով, Պողոսյանի բոլոր մեղադրանքները չեն համապատասխանում իրականությանը: Այդ առումով Պետրոսյանը նշել է, որ Պողոսյանը նման աղմուկ է բարձրացրել, քանի որ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը թույլ չի տվել, որպեսզի պետբյուջեից հիմնադրամի համար հատկացված փողերը ծախսվեն ոչ արդյունավետ ճանապարհով: Ինչպես հաղորդել է Ստեփան Պետրոսյանը, «Մեկ ազգ, մեկ մշակույթ» փառատոնի շրջանակներում Թամար Պողոսյանը պայմանագիր է կնքել «Oվացիա» կազմակերպության հետ, որը բեմական ծառայություններ է տրամադրել 25 մլն դրամով: «Սակայն նախարարությունը որոշակի հետազոտություններ է անցկացրել և պարզել, որ այդ գումարը շուկայական գնի համեմատ զգալիորեն բարձր է, և նախարարությունն այդ կազմակերպությանը վճարել է 18 մլն դրամ: Բայց Պողոսյանը համաձայն չի եղել այդ որոշման հետ և պահանջել է, որպեզի կազմակերպությանը վճարեն այն գումարը, որը նշված է եղել պայմանագրում»,- ասել է նա:
Անդրադառնալով Պողոսյանի գործունեությաը` Ստեփան Պետրոսյանն ասել է, որ փառատոնի շրջանակներում Թամար Պողոսյանը կատարված աշխատանքի համար լրացուցիչ իրեն 2.8 մլն դրամ հավելավճար է դուրս գրել:

18 Апрель 2011 - 09:04 AMT
В Министерстве диаспоры Армении нет, и не может быть каких-либо коррупционных явлений. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил замминистра диаспоры Армении Степан Петросян, отвечая на заявления исполнительного директора фонда «Одна нация, одна культура» Тамар Погосян, которая обвинила Министерство в попытке отмывания денег. По его словам, все обвинения Погосян не соответствуют действительности. В этом контексте Петросян заметил, что Погосян подняла такой шум, поскольку министр диаспоры РА Грануш Акопян не позволила, чтобы деньги, выделенные из госбюджета для Фонда, были потрачены непродуктивно.
Как сообщил Степан Петросян, в рамках фестиваля «Одна нация, одна культура» Тамар Погосян заключила контракт с организацией «Овация», которая представляла сценические услуги на 25 миллионов драмов. “Однако Министерство провело определенные исследования и выяснило, что это сумма по сравнению с рыночной ценой значительно выше, и Министерство заплатило данной организации 18 миллионов драмов. Но Погосян не была согласна с этим и требовала, чтобы организации заплатили ту сумму, которая была указана в контракте”, – сказал он,
Касаясь деятельности самой Погосян, Степан Петросян сказал, что в рамках фестиваля за проведенную работу она дополнительно выписала для себя вознаграждения в размере 2.8 миллионов драмов. По его словам, подобные вознаграждения неприемлемы. Кроме этого, Петросян сообщил, что многие родственники Погосян занимают должности в фонде.
При этом он заметил, что Министерство диаспоры РА раньше не отвечало на обвинения Погосян, поскольку было уверено, что не следует обращат внимание на заявления, не имеющие под собой какой-либо основы.