18 Ապրիլ 2011 - 10:23 AMT
Կարծիքներ. Կնպաստե՞ն օրինական ընտրությունները ՀՀ-ում «Հազարամյակի մարտահրավերի» դրամաշնորհների հատկացմանը
Հաջորդ տարի օրինական ընտրություններ անցկացնելու դեպքում Հայաստանը հնարավորություն կունենա նոր հայտեր ներկայացնել «Հազարամյակի մարտահրավեր» կորպորացիային նոր դրամաշնորհներ ստանալու համար: Ապրիլի 18-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում նման կարծիք է հայտնել Կովկասի ինստիտուտի տնօրեն, քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը ի պատասխան ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Մարի Յովանովիչի հայտարարության՝ «Հազարամյակի մարտահրավերի» գյուղական ճանապարհների վերականգնման ծրագրի դադարեցման մասին:
Միաժամանակ, նա հավաստիացրել է, որ «ոչ մի նոր բան դեսպանը չի ասել, իսկ ֆինանսավորման կասեցման մասին հայտնի էր արդեն 2009 թվականին, եթե ոչ 2008-ին», քանի որ, ըստ նրա, 2008թ. մարտի 1-ի իրադարձությունները միջազգային կառույցները գնահատեցին որպես ժողովրդավարության բավարար մակարդակի բացակայություն:
Իր հերթին քաղաքագետ Անուշ Սեդրակյանը հայտարարել է, որ ֆինանսավորման դադարեցման մասին իր որոշմամբ ամերիկյան կորպորացիան հասկացնում է Հայաստանին, որ նա դուրս է մնում հավասարազոր երկրների ընդհանուր ինտեգրացիոն ցանցից: «Դա ոչ թե ուղերձ է ընտրությունները լավ կազմակերպելու մասին, այլ պետության ռազմավարության ընդհանուր ուղղվածությունն է, որը չես փոխի ոչ մի բարեփոխումներով»,-ասել է նա: Այդ առնչությամբ Անուշ Սեդրակյանը հավելել է, որ ընտրությունների օրինականության գործոնը կորպորացիայի համար ամենակարևորը չէ, քանի որ կան այնպիսի բաղադրիչներ, ինչպիսիք են պետկառավարման արդյունավետություն, կոռուպցիայի դեմ պայքար և այլն:

18 April 2011 - 10:23 AMT
Director of Caucasus Institute, political analyst Alexander Iskandaryan said that after legitimate parliamentary elections in 2012 Armenia will have the opportunity to submit new bids for grants of the Millennium Challenge Corporation.
Commenting on U.S. Ambassador Marie L. Yovanovitch’s statement that MCC suspends the program on rural roads rehabilitation, Iskandaryan told a press conference on April 18 that “her words are nothing new, while the suspension of financing was known back in 2009,” as according to Yovanovitch the March 2008 events were assessed by international structures as lack of sufficient level of democracy in the country.
Political analyst Anush Sedrakyan noted for her part that with its decision MCC sends a message to Armenia that it falls out of the common integration network of countries with equal opportunities.
“It is not a message for better organization of elections, but a common vector of the state’s strategy that cannot be changed through reforms,” Sedrakyan said.
She added that legitimacy of elections is not a top priority for MCC, since there are other components like efficiency of public administration, struggle against corruption, etc.