18 Ապրիլ 2011 - 10:23 AMT
Կարծիքներ. Կնպաստե՞ն օրինական ընտրությունները ՀՀ-ում «Հազարամյակի մարտահրավերի» դրամաշնորհների հատկացմանը
Հաջորդ տարի օրինական ընտրություններ անցկացնելու դեպքում Հայաստանը հնարավորություն կունենա նոր հայտեր ներկայացնել «Հազարամյակի մարտահրավեր» կորպորացիային նոր դրամաշնորհներ ստանալու համար: Ապրիլի 18-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում նման կարծիք է հայտնել Կովկասի ինստիտուտի տնօրեն, քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը ի պատասխան ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Մարի Յովանովիչի հայտարարության՝ «Հազարամյակի մարտահրավերի» գյուղական ճանապարհների վերականգնման ծրագրի դադարեցման մասին:
Միաժամանակ, նա հավաստիացրել է, որ «ոչ մի նոր բան դեսպանը չի ասել, իսկ ֆինանսավորման կասեցման մասին հայտնի էր արդեն 2009 թվականին, եթե ոչ 2008-ին», քանի որ, ըստ նրա, 2008թ. մարտի 1-ի իրադարձությունները միջազգային կառույցները գնահատեցին որպես ժողովրդավարության բավարար մակարդակի բացակայություն:
Իր հերթին քաղաքագետ Անուշ Սեդրակյանը հայտարարել է, որ ֆինանսավորման դադարեցման մասին իր որոշմամբ ամերիկյան կորպորացիան հասկացնում է Հայաստանին, որ նա դուրս է մնում հավասարազոր երկրների ընդհանուր ինտեգրացիոն ցանցից: «Դա ոչ թե ուղերձ է ընտրությունները լավ կազմակերպելու մասին, այլ պետության ռազմավարության ընդհանուր ուղղվածությունն է, որը չես փոխի ոչ մի բարեփոխումներով»,-ասել է նա: Այդ առնչությամբ Անուշ Սեդրակյանը հավելել է, որ ընտրությունների օրինականության գործոնը կորպորացիայի համար ամենակարևորը չէ, քանի որ կան այնպիսի բաղադրիչներ, ինչպիսիք են պետկառավարման արդյունավետություն, կոռուպցիայի դեմ պայքար և այլն:

18 Апрель 2011 - 10:23 AMT
После проведения легитимных парламентских выборов в следующем году Армения будет иметь возможность подать новые заявки на получение гранта от американской корпорации «Вызовы тысячелетия». Такое мнение 18 апреля на пресс-конференции в Ереване высказал директор Института Кавказа, политолог Александр Искандарян в ответ на заявление посла США в Армении Мари Йованович о приостановлении Фондом программы восстановления сельских дорог. Одновременно он заверил, что «ничего нового ею сказано не было, а о приостановлении финансирования было известно уже в 2009, если не в 2008 году», так как, по его словам, мартовские события 2008 года были оценены международными структурами, как отсутствие достаточного уровня демократии в стране.
Американская корпорация намерена направить данное финансирование в Грузию, у которой высокие результаты проявления демократии и борьбы с коррупцией. Надо отметить, что следующий грант корпорации достанется Гане, которая не отличается высоким уровнем демократии, однако нуждается в гуманитарной поддержке.
В свою очередь, политолог Ануш Седракян заявила, что своим решением о приостановлении финансирования американская корпорация дает понять Армении, что она выпадает из общей интеграционной сети стран с равными возможностями. «Это не послание о том, чтобы лучше организовать предстоящие выборы, а общий вектор стратегии государства, который не может быть изменен никакими реформами», – подчеркнула она. В связи с этим Ануш Седракян добавила, что фактор легитимности проведения выборов является для корпорации не самым приоритетным, поскольку есть такие составляющие, как эффективность госуправления, борьба с коррупцией и другие.