Եվրոպայի Խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովում (ԵԽԽՎ) հայկական պատվիրակության դիրքորոշումը Լեռնային Ղարաբաղի հարցով ԵԽԽՎ ենթակոմիտեի գործունեության հարցում անփոփոխ է մնում: «Մենք մտադիր չենք մասնակցել մի գործընթացի, որը հղի է անկանխատեսելի հետևանքներով և նոր լարվածությամբ»,- մամլո ասուլիսում հայտնել է ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության ղեկավար Դավիթ Հարությունյանը:
Նրա խոսքով, ապրիլի 11-15-ը տեղի ունեցած ԵԽԽՎ գարնանային նստաշրջանի շրջանակում ինքը կրկին ներկայացրել է այդ դիրքորոշումը ինչպես ընդլայնված նիստի ընթացքում, այնպես էլ Լեռնային Ղարաբաղի հարցով ԵԽԽՎ ենթակոմիտեի նախագահ Խորդի Կսուկլա ի Կոստային: «Ենթակոմիտեի նախագահի հետ հանդիպման ընթացքում ես մանրամասն ներկայացրել եմ մեր դիրքորոշումը»,- ասել է Հարությունյանը:
Հունվարի 28-ին ԵԽԽՎ Բյուրոյի նիստում իսպանացի պատգամավոր Խորդի Կսուկլա ի Կոստան ընտրվեց Ղարաբաղի հարցով ԵԽԽՎ ենթակոմիտեի նոր նախագահ: Փաստացիորեն ենթակոմիտեն երկար ընդմիջումից հետո վերագործարկվել է ԵԽԽՎ նախագահ, թուրք պատգամավոր Մևլութ Չավուշօղլուի նախաձեռնությամբ:

18 April 2011 - 11:27 AMT
Armenian delegation’s position on the activities of PACE subcommittee on Karabakh remains unchanged. “We have no intention to participate in a process which bodes nothing but unpredictable consequences and new tensions,” head of the Armenian delegation to PACE David Harutyunyan told a news conference.
As Harutyunyan noted, he reiterated Armenia’s position on the issue at April 11-15 PACE spring session.
Mevlut Cavusoglu, the PACE’s Turkish President, has sought to revive the panel, supported by Azerbaijan, over the past year. The PACE’s decision-making Bureau approved Cavusoglu’s initiative in January over strong objections voiced by Armenian members of the Strasbourg-based assembly.