18 Ապրիլ 2011 - 11:51 AMT
Երկկողմ համագործակցությունն անվտանգության համակարգում Հայաստանի նախաձեռնողական արտաքին քաղաքականության հիմնական ուղղություններից մեկն է: Այդ մասին Վրաստանի պաշտպանության նախարար Բաչո Ախալայայի հետ համատեղ ճեպազրույցում հայտարարել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը՝ մեկնաբանելով այն հարցը, թե ինչպես են երկրները պատկերացնում համագործակցությունը պաշտպանական ոլորտում, նկատի ունենալով այն հանգամանքը, որ Հայաստանը ՀԱՊԿ անդամ է, իսկ Վրաստանը ձգտում է ՆԱՏՕ, ինչպես նաև հակամարտությունը Ռուսաստանի ու Վրաստանի միջև:
Ըստ հայ նախարարի, փորձը ցույց է տալիս, որ մեկը մյուսին չի խանգարում, քանի որ հակամարտային իրավիճակների կարգավորմանը վերաբերող բոլոր հարցերում անվտանգության բոլոր համակարգերը ղեկավարվում են խաղաղ կարգավորման սկզբունքով:
Իր հերթին Վրաստանի պաշտպանության նախարարը Սեյրան Օհանյանի հետ համակարծիք լինելով՝ նշել է, որ հայ-վրացական հարաբերություններն եզակի են: «Ես վստահ եմ, որ այդ հարաբերությունները հետագայում ևս կզարգանան և ոչ մի ուժ չի կարող խանգարել այդ համագործակցությանը»,-ասել է նա:

18 Апрель 2011 - 11:51 AMT
Двустороннее сотрудничество в системе безопасности является одним из основных направлений инициативной внешней политики Армении. Об этом в ходе совместного брифинга с министром обороны Грузии Бачо Ахалая заявил министр обороны Армении Сейран Оганян, отвечая на вопрос о том, как страны представляют сотрудничество в оборонной сфере, имея в виду то обстоятельство, что Армения является членом ОДКБ, а Грузия стремится в НАТО, а также конфликт между Россией и Грузией.
По словам армянского министра, опыт показывает, что одно другому не мешает, поскольку во всех вопросах, касающихся урегулирования конфликтных ситуаций, все системы безопасности руководствуются принципом мирного урегулирования конфликтов.
В свою очередь, министр обороны Грузии согласившись с Сейраном Оганяном, отметил, что армяно-грузинские отношения уникальны. “Я уверен, что эти отношения и в дальнейшем будут развиваться, и никакая сила не сможет помешать этому сотрудничеству”, – сказал он.