Չնայած վիրահայերի կոչերին, Վրաստանի ղեկավարությունը դժվար թե պաշտոնապես ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը` հաշվի առնելով Թուրքիայի և Ադրբեջանի գործոնը: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին է հայտնել քաղաքագետ Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը:
«Այս տարի միանշանակ դժվար թե կարելի է Հայոց ցեղասպանության ճանաչում ակնկալել Վրաստանի կողմից: Այդ երկիրը մեծ կախվածություն ունի Թուրքիայից և Ադրբեջանից` ինչպես տնտեսական, այնպես էլ քաղաքական առումով, և նրանց ազդեցությունը որոշիչ դեր է խաղում Վրաստանի քաղաքականության մեջ»,- հայտնել է քաղաքագետը:
Բացի դրանից, քաղաքագետը ուշադրություն է դարձրել այն բանին, որ Վրաստանում մոտ 250 հազար ադրբեջանցիներ են բնակվում, որոնց շահերը Վրաստանի խորհրդարանում բավական լավ են ներկայացված:
«Իհարկե, չեմ բացառում, որ ապրիլի 24-ին վիրահայ պատգամավորները պահանջեն, որպեսզի խորհրդարանը լռության րոպեով հարգանքի տուրք մատուցի Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին, սակայն ավելին ակնկալել չարժե»,- ասել է քաղաքագետը:

Несмотря на призывы армян Грузии, грузинское руководство вряд ли официально признает факт Геноцид армян, учитывая фактор Турции и Азербайджана. Об этом корреспонденту PanARMENIAN.Net заявил политолог Грант Мелик-Шахназарян.
“В этом году однозначно вряд ли можно ожидать признания Геноцида армян со стороны Грузии. Эта страна имеет большую зависимость от Турции и Азербайджана как в экономическом, так и политическом плане, и их влияние играет определяющую роль на политики Грузии”, – заявил политолог.
Помимо этого, политолог обратил внимание на то, что в Грузии проживают около 250 тысяч азербайджанцев, интересы которых в парламенте Грузии представлены довольно хорошо.
«Конечно, не исключаю, что 24 апреля грузинские депутаты армянского происхождения потребуют, чтобы парламент почтил память жертв Геноцида армян минутой молчания, но ожидать чего-то большего не стоит», – сказал политолог.