Չնայած վիրահայերի կոչերին, Վրաստանի ղեկավարությունը դժվար թե պաշտոնապես ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը` հաշվի առնելով Թուրքիայի և Ադրբեջանի գործոնը: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին է հայտնել քաղաքագետ Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը:
«Այս տարի միանշանակ դժվար թե կարելի է Հայոց ցեղասպանության ճանաչում ակնկալել Վրաստանի կողմից: Այդ երկիրը մեծ կախվածություն ունի Թուրքիայից և Ադրբեջանից` ինչպես տնտեսական, այնպես էլ քաղաքական առումով, և նրանց ազդեցությունը որոշիչ դեր է խաղում Վրաստանի քաղաքականության մեջ»,- հայտնել է քաղաքագետը:
Բացի դրանից, քաղաքագետը ուշադրություն է դարձրել այն բանին, որ Վրաստանում մոտ 250 հազար ադրբեջանցիներ են բնակվում, որոնց շահերը Վրաստանի խորհրդարանում բավական լավ են ներկայացված:
«Իհարկե, չեմ բացառում, որ ապրիլի 24-ին վիրահայ պատգամավորները պահանջեն, որպեսզի խորհրդարանը լռության րոպեով հարգանքի տուրք մատուցի Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին, սակայն ավելին ակնկալել չարժե»,- ասել է քաղաքագետը:

19 April 2011 - 04:23 AMT
Political analyst Hrant Melik-Shahnazaryan said the Georgian authorities will hardly recognize the Armenian Genocide despite calls of Armenian Georgians, taking into consideration the factor of Turkey and Azerbaijan.
“Georgia will hardly recognize the Armenian Genocide in 2011. This country considerably depends on Turkey and Azerbaijan from both economic and political perspectiveс, and their influence plays a significant role in Georgia’s policy,” Melik-Shahnazaryan told a PanARMENIAN.Net reporter.
Besides, he noted that around 250,000 Azerbaijanis reside in Georgia, and their interests are rather soundly represented in the Georgian parliament.
“It is possible that the Armenian Georgian parliament members will demand on April 24 from the parliament that it observe a one-minute silence to commemorate the Armenian Genocide, but one should not expect something more than it,” concluded Melik-Shahnazaryan.