19 Ապրիլ 2011 - 11:01 AMT
«Ժառանգություն» ընդդիմադիր կուսակցության ղեկավար Ստեփան Սաֆարյանը «զառանցանք» է անվանել որոշ ԶԼՄ-ների հայտարարությունը «Ժառանգության» ու ՀԱԿ-ի դաշինքի մասին, որի մասին համաձայնությունն, իբր, ձեռք է բերվել Լևոն Տեր-Պետրոսյանի ու Րաֆֆի Հովհաննիսյանի հանդիպմանը Կոմիտասի անվան պանթեոնում՝ Կարեն Դեմիրճյանի 79-ամյակի կապակցությամբ: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Ստեփան Սաֆարյանը: «Միավորման հարցերը փողոցում, հընթացս չեն լուծվում, առավել ևս առանց նախնական պայմանավորվածության»,-ասել է Սաֆարյանը:
Ըստ նրա, նա չգիտի, թե ինչի մասին են խոսել Հովհաննիսյանն ու Տեր-Պետրոսյանը, սակայն, ընդգծել է, որ եթե քաղաքական հարցեր շոշափվեին, Րաֆֆի Հովհաննիսյանը կտեղեկացներ իր կուսակիցներին, դա նշանակում է, որ առնվազն այս պահի դրությամբ այն ոչ մի քաղաքական հետևանք չի ունեցել»,-ասել է նա: Սաֆարյանը հավելել է, որ Հովհաննիսյանը շուտով սեղմ զեկույց կներկայացնի կուսակցության վարչության նիստում շաբաթվա ընթացքում իր հանդիպումների մասին, ինչպես նաև վարչության մյուս անդամները:
Ընդ որում, ըստ Սաֆարյանի, նման զրույցի անհրաժեշտություն կար, հատկապես, հաշվի առնելով վերջին ամիսների իրավիճակը: Նա հավելել է, որ ՀԱԿ-ի շատ գործընկերների հետ նրանք մինչ այդ էլ են հանդիպել և կարևորել է, որ ՀԱԿ-ն ու «Ժառանգությունը» գոնե չվնասեն միմյանց, նույնիսկ եթե չեն կարող համատեղ գործել:

Глава парламентской фракции оппозиционной партии “Наследие” Степан Сафарян назвал “бредом” заявление некоторых СМИ о союзе партии “Наследие” с Армянским Национальным Конгрессом (АНК), который якобы был заключен во время встречи лидеров АНК и “Наследия” Левона Тер-Петросяна и Раффи Ованнисяна в пантеоне им. Комитаса в связи с 79-летием Карена Демирчяна. Об этом он заявил на пресс-конференции в Ереване. “Вопросы объединения не решаются на улице и на ходу. Причем, заранее их не согласовавши”, – подчеркнул Сафарян.
По его словам, он не знает, о чем разговаривали Раффи Ованнисян и Левон Тер-Петросян, однако подчеркнул, что если бы там затрагивались политические вопросы, Раффи Ованнисян проинформировал бы своих однопартийцев о содержании этой беседы. “Если Раффи Ованнисян не проинформировал немедленно о содержании своей беседы, это значит, что никаких политических последствий, по крайней мере на этот момент, она не содержит”, – заметил он. Сафарян добавил, что Раффи Ованнисян скоро представит короткий доклад на заседании правления партии о своих встречах в течение недели, как и остальные члены правления.
При этом по словам Сафаряна, необходимость такой беседы была, особенно с учетом сложившейся в течении последних месяцев ситуации. Он добавил, что со многими партнерами из АНК они и до этого встречались, и подчеркнул важность того, чтобы АНК и “Наследие” хотя бы не вредили друг другу, даже если они не могут осуществлять совместные шаги.