20 Ապրիլ 2011 - 11:43 AMT
Հայաստանի ազգային արխիվը բաց է բոլոր եվրոպացի, ամերիկացի ու թուրք հետազոտողների համար: Այդ մասին Երևանի մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի Ազգային արխիվի տնօրեն Ամատունի Վիրաբյանը: Տնօրենը հայտնել է, որ 2000 թվականից ի վեր միայն 2 թուրք պատմաբան է այցելել արխվ և ուսումնասիրել ներկայացված փաստաթղթերը: Վիրաբյանն ասել է նաև, որ իր թուրք գործընկերը հրավիրել է իրեն այցելել Թուրքիայի ազգային արխիվ, սակայն, ըստ Վիրաբյանի, հայերը չեն կարող ուսումնասիրել թուրքական արխիվները, քանի որ Հայաստանում չկան «օսմանյան թուրքերենի» մասնագետներ
Վիրաբյանն ասել է, որ արխիվում պահվում է մոտ 10 հազար փաստաթուղթ, որոնք հիմնականում Հայոց ցեղասպանության ականատեսների վկայություններն ու հիշողություններն են: Նա հայտնեց նաև, որ փաստաթղթերի մեծ մասը մինչ 2015 թվականը հասանելի կլինի նաև Ինտերնետում:

Национальный архив Армении открыт для всех европейских, американских и турецких исследователей. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил директор Национального архива Армении Аматуни Вирабян. Директор архива сообщил, что с 2000 года лишь 2 турецких историка посетили архив и ознакомились с документами архива. По его словам, в Национальном архиве на сегодняшний день хранится 350 миллионов документов, касающихся новейшей истории армянского народа.
Вирабян сообщил, что его турецкий коллега приглашал его посетить национальный архив Турции, однако, по словам Вирабяна, армяне не могут изучить турецкие архивы, поскольку в Армении нет специалистов по османскому языку.
Говоря о количестве документов, относящихся к Геноциду армян, Вирабян сказал, что в архиве хранится более 10000 документов, которые в основном являются свидетельствами и рассказами очевидцев Геноцида, беженцев из Западной Армении. В этом контексте он сообщил, что большинство документов архива до 2015 года будут доступны и в Интернете.