20 Ապրիլ 2011 - 11:43 AMT
Հայաստանի ազգային արխիվը բաց է բոլոր եվրոպացի, ամերիկացի ու թուրք հետազոտողների համար: Այդ մասին Երևանի մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի Ազգային արխիվի տնօրեն Ամատունի Վիրաբյանը: Տնօրենը հայտնել է, որ 2000 թվականից ի վեր միայն 2 թուրք պատմաբան է այցելել արխվ և ուսումնասիրել ներկայացված փաստաթղթերը: Վիրաբյանն ասել է նաև, որ իր թուրք գործընկերը հրավիրել է իրեն այցելել Թուրքիայի ազգային արխիվ, սակայն, ըստ Վիրաբյանի, հայերը չեն կարող ուսումնասիրել թուրքական արխիվները, քանի որ Հայաստանում չկան «օսմանյան թուրքերենի» մասնագետներ
Վիրաբյանն ասել է, որ արխիվում պահվում է մոտ 10 հազար փաստաթուղթ, որոնք հիմնականում Հայոց ցեղասպանության ականատեսների վկայություններն ու հիշողություններն են: Նա հայտնեց նաև, որ փաստաթղթերի մեծ մասը մինչ 2015 թվականը հասանելի կլինի նաև Ինտերնետում:

National Archive of Armenia is open to all European, American and Turkish researchers, according to Archive director.As Amatuni Virabyan told a news conference in Yerevan, since 2000, only 2 Turkish historians have studied archive documents. Virabyan mentioned having been invited by his Turkish colleague to visit Turkish National Archive, yet, unfortunately, having no experts of Ottoman Turkish language, Armenia cannot benefit from the invitation.
As Virabyan stated, Armenian Archive stores over 10000 documents containing testimonies of Genocide survivors. The majority of archive documents will be available on internet by the year 2015.