20 Ապրիլ 2011 - 12:03 AMT
Երևան քաղաքում և մերձակայքում մթնոլորտային օդում նկատվող դեղնավուն մշուշը պայմանավորված է Արաբական երկրների անապատներից քամու բերած ավազափոշիով, հայտնում է ՀՀ բնապահպանության նախարարության հասարակայնության հետ կապերի բաժինը:
Մթնոլորտային օդում որևէ այլ բաղադրիչի նորմայից գերազանցում չի դիտվել: Կատարվել է օդի նմուշառում, նորմայից փոշու գերազանցումը հայտնի կդառնա մի քանի ժամից: Մասնագետների նախնական գնահատումներով գերազանցումը կազմում է 2-2.3 անգամ, մինչդեռ վտանգավոր սահման է համարվում 30-40 անգամ գերազանցումը: Մասնագետների հավաստմամբ` մի քանի ժամից փոշին ծանրության հաշվին կնստի գետնին և մշուշը կվերանա:
Արտակարգ իրավիճակների նախարարությունից նույնպես հայտնել են, որ վերջին օրերի ընթացքում հանրապետության խոշոր կամ մանր ձեռնարկություններում որևէ արտակարգ դեպք կամ պատահար չի արձանագրվել, և հանրապետության տարածքում նկատված ավազափոշին որևէ վթարի հետևանք չէ:

Наблюдаемый в Ереване и в окрестностях столицы желтый туман обусловлен песчаной пылью, принесенной ветром из арабских стран. Об этом сообщили в пресс-службе Министерства охраны природы Армении. Как отмечают в ведомстве, превышения нормы каких-либо других компонентов в воздухе не обнаружено. “Специалисты взяли пробу воздуха, и через несколько часов станет ясно, насколько уровень пыли превышает норму. По предварительным оценкам специалистов, содержание пыли в воздухе превышает норму в 2-2,3 раза, между тем опасным порогом считается превышение нормы в 30-40 раз", – отмечают в пресс-службе ведомства. По заверениям специалистов, через несколько часов туман рассеется.
Ранее в МЧС Армении сообщили, что за последние дни никаких аварий на предприятиях Армении не зафиксировано, так что пыль в Ереване не является следствием аварии.