Գիտություն ֆինանսավորումն ավելացնելու համար նախ անհրաժեշտ է բարձրացնել դրա հեղինակությունը հասարակության մեջ, գտնում էՀայկական աստղագիտական ընկերության ղեկավար Արեգ Միքայելյանը: PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում նա նշել է, որ գիտության զարգացման համար ներդրումներ են հարկավոր, բայց հարկավոր են նաև այլ սուբյեկտիվ միջոցներ, մասնավորապես գիտության հեղինակության բարձրացում: Միքայելյանն ընդգծել է, որ աշխարհի ցանկացած երկրում գիտությունը ֆինանսավորում են այն ծավալով, որով դրան վերաբերում է այդ երկրնրի հասարակությունը: Գիտնականը նշել է, որ Հայաստանում գիտության համար պետբյուջեի 0,8%-ն է հատկացվում, մինչդեռ զարգացած երկրներում այդ թիվն առնվազն մի քանի տոկոս է կազմում: Նա ավելացրել է նաև, որ թեև Հայաստանում գիտությունը զարգանում է, հարաբերական իմաստով այն հետ է մնում զարգացած երկրներից, որոնց գիտության զարգացման տեմպերն անհամեմատելի արագ են:
Դրա հետ մեկտեղ Միքայելյանը կասկած է հայտնել, որ պետությունը կկարողանա մոտակա տարիներին կտրուկ ավելացնել հայկական գիտության ֆինանսավորումը: «Միգուցե 20%-ով, բայց ոչ մի քանի անգամ, որպեսզի մենք համաշխարհային մակարդակին հասնենք»,- նշել է նա: Նրա կարծիքով, գիտության, մասնավորապես աստղագիտության ֆինանսավորման այլընտրանքային աղբյուր կարող են դառնալ միջազգային կազմակերպություններն ու կառույցները:
«Ընդ որում` դրանք ավելի հասանելի են, քան այն, ինչ մենք փնտրում ենք մեր պետության ներսում»,- նկատել է նա: Սակայն նա ընդգծել է, որ օրինակ Բյուրականի աստղադիտարանի ենթակառույցն ինքը չի կարող գործել միջազգային գրանտերի հաշվին: «Եթե մենք մեր երկրում ինչ-որ հաստատություն ունենք, ապա դրա մասին պետք է հոգ տանի ինքը` պետությունը, այլ որ թե նրա աշխատակիցները ֆինանսավորման հնարավորություններ փնտրեն»,- ընդգծել է Միքայելյանը: Նա նշել է, որ թեև աստղագիտությունը թանկ գիտություն է, Հայաստանում այն արդեն կա, և անհրաժեշտ ու նպատակահարմար է շարունակել դրա զարգացումը, որպեսզի հայկական աստղագիտական հռչակավոր մտքի ավանդույթները պահպանվեն:

21 Апрель 2011 - 06:31 AMT
Для увеличения финансирования армянской науки, нужно сначала поднять ее авторитет в обществе, считает глава Армянского астрономического общества Арег Микаелян. В беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net он отметил, что для развития науки нужны внедрения, но также нужны и другие субъективные меры, в частности, повышение авторитета науки. Микаелян подчеркнул, что в любой стране мира науку финансируют в том объеме, в каком к нему относится общество этих стран. Ученый отметил, что в Армении на науку выделяется всего 0,8 % госбюджета, в то время как в развитых странах эта цифра составляет минимум несколько процентов. Он также добавил, что хоть наука в Армении и развивается, однако в относительном смысле она отстает от развитых стран, темпы развития науки в которых несоразмерно быстрее.
При этом Микаелян выразил сомнение, что государство сможет в ближайшие годы резко увеличить финансирование армянской науки “Может на 20%, но не в несколько раз, чтобы мы достигли мирового уровня”, -отметил он. По его мнению, альтернативным источником финансирования науки, в частности астрономии, могут стать международные организации и структуры.
“Причем они более доступны, чем то, что мы ищем в своем государстве”,- заметил он. Однако он подчеркнул, что например сама инфраструктура Бюраканской обсерватории не может содержаться с помощью международных грантов “Если мы имеем в нашей стране какое-то учреждение, то о нем должно заботиться само государство, а не его сотрудники искать возможности финансирования”,- подчеркнул он. Микаелян отметил, что хотя астрономия и является дорогой наукой, однако в Армении она уже есть, и необходимо и целесообразнее продолжать ее развитие, чтобы сохранить славные традиции армянской астрономической мысли.