21 Ապրիլ 2011 - 06:32 AMT
Հայ-բրիտանական խորհրդարանական խմբի անդամներն ամեն ինչ կանեն, որպեսզի Բրիտանիայում մարդիկ իմանան Հայոց ցեղասպանության մասին: Ինչպես Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Բրիտանիայի խորհրդարանի Համայնքների պալատի անդամ, Մեծ Բրիտանիայի Պահպանողական կուսակցության անդամ Ջոն Վիթինգդեյլը, ցավոք, այսօր Անգլիայում լավատեղյակ չեն Հայոց ցեղասպանությանը:
«Մենք այցելեցինք Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր և տեսանք կատարվածի բոլոր ապացույցները: Վերադառնալով Բրիտանիա, ես կպատմեմ այն ամենն, ինչ տեսա, իմ տպավորությունները կկիսեմ իմ գործընկերների հետ»,-հայտարարել է նա: Նա հայտնել է, որ մտադիր է ցուցահնդես կազմակերպել բրիտանական խորհրդարանում՝ իրազեկելու համար խորհրդարանականներին Հայոց ցեղասպանության սարսափելի իրողության մասին:
Իր հերթին Լորդերի պալատի անդամ, բարոնուհի Քերոլայն Քոքսը հայտարարել է, որ շատ ցավալի է, որ Թուրքիան մինչ օրս ժխտում է Հայոց ցեղասպանությունը: «Չճանաչված ցանկացած ցեղասպանություն հող է նախապատրաստում նոր ցեղասպանությունների համար: Այդ ոճրագործության ճանաչումն ու դատապարտումը բխում է արդարության ու մարդու իրավունքների սկզբունքներից: Ես, հայ չլինելով, ցանկանում եմ ասել, որ Հայոց ցեղասպանության վերքերը չեն ապաքինվի, եթե այն չճանաչվի»,-ասել էՔոքսը:
Ըստ Բարոնուհու, թուրք ժողովուրդը ինքն է ցանկանում, որպեսզի իր կառավարությունը ճանաչի Հայոց ցեղասպանության փաստը, քանի որ ժողովուրդը չի կարող հավերժ ապրել ստի մեջ: «Տխուր է, երբ երկրի ղեկավարությունը վախենում է ճշմարտությունն ասել այդ իրադարձությունների մասին»,-ասել է Քոքսը:

21 April 2011 - 06:32 AMT
Members of the British-Armenian parliamentary friendship group will do their utmost to raise public awareness of the Armenian Genocide, said John Whittingdale, a Conservative MP for Maldon & East Chelmsford.
He said the delegation visited the Armenian Genocide Memorial and Museum Institute. “I will share impressions when I am back to Britain. I will also organize an exhibition on the Armenian Genocide to tell my colleague about the tragedy of Genocide,” the MP said.
For her part, member of the House of Lords, Baroness Caroline Cox regretted that Turkey still denies the Genocide. “Any unrecognized Genocide paves way for further crimes. Recognition and condemnation of this crime against humanity is a demand of justice. Not being an Armenian, I know that the wounds will never heal, if the Genocide remains unrecognized,” she said.
She believes that Turks themselves want recognition of the Armenian Genocide, as people can’t live in lies. “It’s sad that the Turkish government is afraid to tell the truth,” the Baroness said.