21 Ապրիլ 2011 - 06:32 AMT
Հայ-բրիտանական խորհրդարանական խմբի անդամներն ամեն ինչ կանեն, որպեսզի Բրիտանիայում մարդիկ իմանան Հայոց ցեղասպանության մասին: Ինչպես Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Բրիտանիայի խորհրդարանի Համայնքների պալատի անդամ, Մեծ Բրիտանիայի Պահպանողական կուսակցության անդամ Ջոն Վիթինգդեյլը, ցավոք, այսօր Անգլիայում լավատեղյակ չեն Հայոց ցեղասպանությանը:
«Մենք այցելեցինք Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր և տեսանք կատարվածի բոլոր ապացույցները: Վերադառնալով Բրիտանիա, ես կպատմեմ այն ամենն, ինչ տեսա, իմ տպավորությունները կկիսեմ իմ գործընկերների հետ»,-հայտարարել է նա: Նա հայտնել է, որ մտադիր է ցուցահնդես կազմակերպել բրիտանական խորհրդարանում՝ իրազեկելու համար խորհրդարանականներին Հայոց ցեղասպանության սարսափելի իրողության մասին:
Իր հերթին Լորդերի պալատի անդամ, բարոնուհի Քերոլայն Քոքսը հայտարարել է, որ շատ ցավալի է, որ Թուրքիան մինչ օրս ժխտում է Հայոց ցեղասպանությունը: «Չճանաչված ցանկացած ցեղասպանություն հող է նախապատրաստում նոր ցեղասպանությունների համար: Այդ ոճրագործության ճանաչումն ու դատապարտումը բխում է արդարության ու մարդու իրավունքների սկզբունքներից: Ես, հայ չլինելով, ցանկանում եմ ասել, որ Հայոց ցեղասպանության վերքերը չեն ապաքինվի, եթե այն չճանաչվի»,-ասել էՔոքսը:
Ըստ Բարոնուհու, թուրք ժողովուրդը ինքն է ցանկանում, որպեսզի իր կառավարությունը ճանաչի Հայոց ցեղասպանության փաստը, քանի որ ժողովուրդը չի կարող հավերժ ապրել ստի մեջ: «Տխուր է, երբ երկրի ղեկավարությունը վախենում է ճշմարտությունն ասել այդ իրադարձությունների մասին»,-ասել է Քոքսը:

21 Апрель 2011 - 06:32 AMT
Члены Армяно-Британской парламентской группы сделают все, чтобы в Британии люди узнали о Геноциде армян. Как заявил на пресс-конференции в Ереване член Палаты общин британского парламента, член Консервативной партии Великобритании Джон Витингдейл, к сожалению, в Британии сегодня не очень хорошо осведомлены о Геноциде армян.
“Мы посетили Мемориал жертв Геноцида армян и Музей Геноцида и увидели все доказательства случившегося. Вернувшись в Британию, я расскажу все, что увидел, поделюсь моими впечатлениями с моими коллегами по парламенту”,- заявил Витингдейл. Он сообщил, что намерен организовать выставку в британском парламенте, чтобы осведомить британских парламентариев о страшной трагедии Геноцида армян.
В свою очередь член Палаты Лордов, баронесса Кэролайн Кокс заявила, что очень печально, что Турция до сих пор отрицает Геноцид армян. “Во-первых, любой геноцид, который остается непризнанным, дает почву для новых геноцидов в будущем. Признание и осуждение этого преступления исходит из справедливости и прав человека. Я, не будучи армянской, хочу сказать, что раны Геноцида армян не заживут, если он не будет признан”,- сказала Кокс.
По мнению баронессы, турецкий народ сам хочет, чтобы его правительство признало факт Геноцид армян, потому что народ не может вечно жить во лжи. “Печально, когда руководство страны боится говорить народу правду об этих событиях”,- сказала Кокс.