21 Ապրիլ 2011 - 06:51 AMT
Մեկնաբանելով Ռումինիայի նախագահ Տրայան Բասեսկուի Բաքվում արած հայտարարությունը, որ արցախյան հիմնահարցը պետք է լուծվի Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության շրջանակներում ԱԺ պատգամավոր Գագիկ Մելիքյանը նշեց, որ նման հայտարարությունները հարիր չեն ԵՄ անդամ որեւէ պետության նախագահի, որը, փաստորեն, հակասում է, ոչ միայն ԵԱՀԿ եւ ԵՄ շրջանակներում Ռումինիայի արտահայտած դիրքորոշմանը, այլեւ Մինսկի Խմբի բանակցային գործընթացի տրամաբանությանը:
Մելիքյանը նկատեց նաեւ, որ ժամանակակից Ռումինիան ձեւավորվել է բարդ պատմաքաղաքական պայմաններում, երբ ռումինական ժողովուրդը գտնվում էր օտար լծի տակ: Հետեւապես այդ երկրի նախագահը պարտավոր է ավելի զգույշ լինել այնպիսի զգայուն տարածաշրջանի նկատմամբ ինչպիսին Հարավային Կովկասն է՝ չմոռանալով անկասկած սեփական պատմությունը եւ սեփական ժողովրդի ազատագրական պայքարը:
Ըստ Գագիկ Մելիքյանի՝ պատահական չէ, որ նման անպատասխանատու վերաբերմունք Բասեսկուն ցուցաբերում է նաեւ եվրոպական եւ մի միաջազգային հարցերի նկատմամաբ, եւ ԵՄ-ում Տրայան Բասեսկուն վերածվել է անցանկալի անձի, որին քչերն են ցանկանում հանդիպել, եւ նա խիստ քննադատության թիրախ է ոչ միայն իր երկրում, այլեւ ամբողջ Եվրոպայում:

21 Апрель 2011 - 06:51 AMT
Заявления, подобные тому, которые сделал президент Румынии Траян Басеску в Баку об урегулировании карабахского конфликта в рамках территориальной целостности Азербайджана, не соответствуют статусу страны-члена ЕС. Об этом заявил депутат Национального собрания Армении Гагик Меликян. По его словам, заявление румынского президента противоречит логике деятельности Минской группы ОБСЕ по урегулированию карабахского конфликта.
«Современная Румыния была создана в сложных историко-политических условиях, когда румынский народ находился под иностранным гнетом. И президент этой страны должен быть более осторожным в своих выражениях в таком чувствительном регионе, как Южный Кавказ и не забывать свою собственную историю и борьбу румынского народа за независимость», – подчеркнул Меликян.
Армянский депутат также отметил, что не случайно, что такие безответственные заявления Басеску делает и по рядку европейских и международных вопросов. «В ЕС Басеску превратился в нежелательное лицо, с которым не хотят встречаться. Он подвергается жесткой критике не только у себя в стране, но в Евросоюзе», -заметил армянский парламентарий.