21 Ապրիլ 2011 - 08:37 AMT
Անբարոյական է մարտի 1-2 իրադարձությունների համար մեղադրել միայն իշխանություններին, գտնում է ՀՀԿ անդամը
Անբարոյական է մարտի 1-2 իրադարձությունների համար մեղադրել միայն Հայաստանի իշխանություններին: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՀԿ խորհրդարանական խմբակցության պատգմավոր Մանվել Բադեյանը: «Ակնհայտ է, որ այն շրջանում, երբ տեղի ունեցան այս իրադարձությունները, նախագահը Սերժ Սարգսյանը չէր, նա չէր հրահանգներ ու հրամաններ տալիս այդ ժամանակ, ակնհայտ է նաև, որ այդ իրադարձությունները չեն կարող չառնչվել Հայաստանի երկրորդ նախագահին, քանի որ նա էր հանրապետության նախագահը»,-ասել է Բադեյանը: Ըստ պատգամավորի, այդ իրադարձությունների համար մեղավոր են ինչպես իշխանություններն ու ընդդիմությունը, այնպես էլ հասարակությունը, որը գնալով առավել անհանդուրժող է դառնում:
Մանվել Բադեյանն ասել է, որ մարտի 1-ի իրադարձությունները բացահայտելու համար քաղաքական կամք պետք է դրսևորեն ինչպես իշխանությունները, այնպես էլ ընդդիմությունը:

A member of the ruling Republican Party of Armenia (RPA) parliamentary group believes it immoral to shift the blame for March 1-2, 2008 events solely on the Armenian authorities.
As Manvel Badeyan told a news conference in Yerevan, “clearly, Serzh Sargyan, who wasn’t a president at the time cannot be held responsible. It’s also obvious that the events couldn’t but involve the second Armenian president; however, both sides, the authorities and the opposition, as well as the increasingly intolerant society have their own share of fault.”
As Badeyan remarked, to discover March 2008 events, both the authorities and the opposition must show political will.