21 Ապրիլ 2011 - 10:27 AMT
Հայաստանի քաղաքացիների մեծամասնությունը հրաժարվում է կաշառք վերցնել, սակայն անհրաժետության դեպքում պատրաստ է այն տալ: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է Ռեսուրսների հետազոտման կովկասյան կենտրոնի (CRRC) ծրագրի ղեկավար Եվգենիա Պատուրյանը: Նա նշել է, որ հարցումը ցույց է տվել հայերի բարձր բարոյական մակարդակը, քանի որ 1500 հարցվածների մեծամասնությունը հրաժարվել է կաշառք վերցնել: «Հարցվածների մեծամասնությունն ասել է, որ իրենց համար անընդունելի է կաշառք վերցնելը և միայն 10 տոկոսը հրաժարվել է կաշառք վերցնել պատժվելու վախից»,- նշել է նա:
Անդրադառնալով այն հարցվածներին, որոնք պատասխանել են, որ պատրաստ են կաշառք վերցնել, Պատուրյանն ասել է, որ դրա հիմնական պատճառը փողի կարիքն է: «Եղել են նաև պատասխաններ` «բոլորը վերցնում են, ես էլ կվերցնեմ»,- նշել է Պատուրյանը և հաղորդել, որ հարցվածների 80 տոկոսը համարում է, որ հասարակությունը ոչինչ չի կարող անել կոռուպցիայի մակարդակը նվազեցնելու հարցում:
Պատուրյանը նաև հաղորդել է, որ «մեծամասնության կարծիքով» կոռուպցիայի ամենաբարձր մակարդակը նկատվում է դատախազությունում և դատարաններում, ինչպես նաև առողջապահության ոլորտում և ընտրական ու կրթական համակարգերում»:

21 Апрель 2011 - 10:27 AMT
Большинство граждан Армении отказываются брать взятку, однако в случае необходимости готовы ее дать. Об этом в ходе пресс-конференции в Ереване заявила руководитель программы Кавказского исследовательского ресурсного центра (CRRC) Евгения Патурян. По ее словам, это показали исследования в рамках программы мобилизации антикоррупционных действий USAID. Она заметила, что опрос показал высокий нравственный уровень армян, так-так из 1500 опрошенных большинство респондентов отказались брать взятку. “Большинство опрошенных сказали, что для них является неприемлемым брать взятку, и лишь 10% опрошенных отказались взять взятку из-за боязни быть за это наказанными ”, – отметила она.
Касаясь тех респондентов, которые ответили, что готовы взять взятку, Патурян сказала, что основной причиной этого была нужда в деньгах. “Также встречались и такие ответы как “все берут, и я возьму”, – заметила Патурян. При этом она сообщила, что 80% респондентов, считают что общество ничего не может сделать в вопросе снижения уровня коррупции.
Патурян также сообщила, что “по мнению большинства, самый высокий уровень коррупции наблюдается в Прокуратуре и в судах, а также в сфере здравоохранения и в избирательной и образовательной системах”.