21 Ապրիլ 2011 - 14:13 AMT
Ադրբեջանական Vesti.az գործակալության կայքում հրապարակվել է Համիդ Համիդովի հաղորդագրությունը Մոսկվայի Գրքի տանը թուրք հեղինակ Մեհմետ Փերինչեքի «Հայկական հարցը 120 փաստաթղթերում ռուսական պետական արխիվներից» գրքի շնորհանդեսի մասին: Համիդովի խոսքով, շնորհանդեսին տիրող «ուրախ, խաղաղ մթնոլորտը» փչացրեց «PanARMENIAN.Net-ի լրագրողը», որն իրեն լիովին ադեկվատ չէր դրսևորում:
PanARMENIAN.Net-ը, իհարկե, միանգամայն «շոյված» է, որ ադրբեջանցի գործընկերները հակահայկական քարոզչության նպատակով հիշատակում են այդ գործակալությունը, սակայն արժե նշել, որ մասնավորապես այդ գրքի շնորհանդեսին և ընդհանրապես Մոսկվայում PanARMENIAN.Net-ի թղթակիցներ չեն եղել: Ավելին` գործակալության թղթակիցները քաջածանոթ են պրոֆեսիոնալ էթիկայի կանոններին և իրենց կարծիքներն ու զգացմունքներն այս կամ այն միջոցառման ժամանակ չեն արտահայտում:
Դրա հետ մեկտեղ Vesti.az գործակալության պատվի մասին է խոսում այն, որ այդ ապատեղեկատվության հերքում հրապարակելու խնդրանքով PanARMENIAN.Net-ի խմբագրի պաշտոնական նամակից հետո ադրբեջանական գործակալությունն առանց որևէ կողմնակի արձագանքների «սուս-փուս» գրքի շնորհանդեսի մասին տեղեկատվությունից հեռացրեց գործակալության մասին ցանկացած հիշատակում:

На сайте азербайджанского агентства Vesti.az опубликовано сообщение Гамида Гамидова о презентации в московском «Доме книги» книги турецкого автора Мехмета Перинчека «Армянский вопрос в 120 документах из российских государственных архивов». Согласно Гамидову, царящую на презентации «радужную, спокойную обстановку» изрядно подпортила некая "журналистка из PаnARMENIAN.Nеt", ведшая себя не совсем адекватно.
PanARMENIAN.Net, конечно, весьма «польщен», что азербайджанские коллеги в целях антиармянской пропаганды прибегают к упоминанию агентства, однако стоит отметить, что на презентации данной книги, в частности и в Москве, вообще корреспондентов PanARMENIAN.Net не было. Более того, корреспонденты агентства обладают достаточной профессиональной этикой и не выражают свои мнения и эмоции во время того или иного мероприятия.
Между тем, к чести агентства Vesti.az надо сказать, что после официального письма редактора PanARMENIAN.Net с просьбой опубликовать опровержение данной дезинформации, азербайджанское агентство без какой-либо реакции “тихо-молча” убрало из информации о презентации книги какое-либо упоминание об агентстве.