22 Ապրիլ 2011 - 08:28 AMT
Ամեն տարի բնական աղետները Հայաստանին հասցնում են 33 մլն դոլարի վնաս: Այդ մասին Երևանում «Հայաստանում աղետների ռիսկերի նվազեցման համակարգի զարգացումը» միջազգային հանդիպման ժամանակ հայտարարել է Հայաստանում ՄԱԿ մշտական համակարգող Դաֆինա Գերչևան: Ելնելով դրանից` նա նշել է, որ ավելի արդյունավետ է աղետների կանխարգելմանն ուղղված նախագծերում ներդրումներ կատարել, քան վերացնել դրանց հետևանքները:
Միաժամանակ, նա նշել է, որ, ցավոք սրտի, Հայաստանը բնական աղետների տեսանկյունից բավական խոցելի է: Այդ առումով նա ողջունել է արտակարգ իրավիճակների նախարարության ջանքերը բնական աղետների ռիսկերի նվազեցման հարցում: Միաժամանակ նա հաղորդել է, որ ՄԱԿ վիճակագրության համաձայն միայն անցյալ տարվա ընթացքում աշխարհում տեղի է ունեցել շուրջ 300 բնական աղետ, որոնց զոհ է դարձել 300.000 մարդ: «Հենց այդ պատճառով ՄԱԿ-ը կոչ է անում մշակել արդյունավետ ազգային համակարգ, որը համակարգելու է աղետների ռիսկերի կանխարգելման ջանքերը»,- ասել է նա և հավելել, որ ՄԱԿ-ը պատրաստ է այդ հարցերում աջակցել Հայաստանի արտակարգ իրավիճակների նախարարությանը:

Ежегодно природные катастрофы наносят Армении вред в размере $33 миллионов. Об этом в ходе международной встречи в Ереване «Развитие системы по снижению рисков катастроф в Армении» заявила постоянный координатор ООН в Армении Дафина Герчева. Исходя из этого, Герчева заметила, что более эффективно инвестировать в проекты, направленные на предотвращения катастроф, чем в проекты по ликвидации их последствий.
При этом она заметила, что с точки зрения природных катастроф, к сожалению Армения довольно уязвима. В этом контексте она поприветствовала усилия Министерства по Чрезвычайным ситуациям в вопросе снижения рисков природных катастроф. При этом она сообщила, что по статистике ООН лишь в течение прошлого года в мире произошло около 300 разных природных катастроф, жертвами которых стали 300.000 людей. “Именно поэтому ООН призывает разработать эффективную национальную систему, которая будет координировать усилия и деятельность по предотвращению рисков катастроф”, – сказала она, добавив, что ООН готова поддержать МЧС Армении в этих вопросах.