23 Ապրիլ 2011 - 07:45 AMT
«Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնի հրավերով հայտնի միջազգային կինոփառատոներին տեխնիկական աջակցություն ցույց տվող գերմանական «Film Projection Mondt» ընկերության տնօրեն Քրիստոֆեր Մոնդն այցելել էր Հայաստան: Նա ուսումնասիրել է երևանյան երկու՝ «Մոսկվա» և «Նաիրի» կինոթատրոնների տեխնիկական վիճակը: «Տեխնիկան վատը չէ, այն լավն է, բայց որոշ բաներ չեն աշխատում, կոտրված են, և այնպիսի տպավորություն է, որ տարիներ շարունակ չեն սպասարկվել: Կարելի է որոշակի կարգավորումներ անել, և այն կրկին լավ կաշխատի»,- նշել են նա:
«Մոսկվա» կինոթատրոնում ձայնի որակի բարձրացմանն ուղղված որոշակի աշխատանք կատարվել է: Բայց դա ժամանակատար է, և լիովին կարգի բերելու համար հարկ կլինի նորից գալու», – ասել է Մոնդը:
Ինչպես հայտնում է փառատոնի պաշտոնական կայքը, արդեն իսկ նախնական պայմանավորվածություն կա, որ մինչև փառատոնի սկիզբը` հունիս ամսին, Քրիստոֆեր Մոնդը և իր ընկերության ևս երկու ինժեներներ կրկին կժամանեն Հայաստան:

Глава немецкой компании “Film Projection Mondt”, занимающейся вопросами технического оснащения известнейших международных кинофестивалей, Кристофер Монд по приглашению международного кинофестиваля “Золотой абрикос” посетил Армению. Он изучил техническое оснащение двух ереванских кинотеатров – кинотеатра “Москва” и кинотеатра “Наири”. “Техника, в общем, неплохая, даже лучше, чем ожидалось, но есть и поломанные и неработающие приборы, такое впечатление, что кинотеатры давно не обслуживались. Нужно слегка все отрегулировать, и все заработает лучше прежнего”, – отметил он.
“В кинотеатре “Москва” уже произведены определенные работы по повышению качества звука. Но эта работа требует времени, и для полного приведения в порядок мне необходимо будет вновь приехать в Ереван”, – сказал Монд.
Как сообщает официальный сайт фестиваля, уже есть предварительная договоренность о повторном визите Кристофера Монда и двух инженеров, работающих в его компании, в июне, до открытия кинофестиваля.