Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը ծանոթացել է ՀՀ ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի համալիրի նոր վարչական շենքի պայմաններին: Համալիրը զբաղեցնում է 17 հազար քմ տարածք և կազմված է 12 շենքից, այդ թվում վարչական, հսկիչ-անցագրային, ուսումնական կենտրոնից և շնաբուծարանից, որտեղից վարժեցված շները կուղարկվեն ուղեկալներ:
Շուրջ 40 հազար քմ կազմող տարածքը բարեկարգել է «Գլենդել Հիլզ» ՓԲԸ-ն: Պատասխանելով PanARMENAIAN.Net-ի թղթակցի հարցին՝ ՀՀ ԱԱԾ մամլո քարտուղար Արծվին Բաղրամյանը հայտնել է, որ նոր համալիրի հանդիսավոր բացումը տեղի կունենա Սահմանապահի օրը՝ ապրիլի 26-ին:
Նոր համալիրում է գտնվում նաև տեղեկատվական կենտրոնը: Ինչպես հայտնել է Սահմանապահ զորքերի սահմանապահ ծառայության կազմակերպման բաժնի պետ, գնդապետ Գագիկ Թեւոսյանը, կենտրոնը հագեցած է ամենաարդիական սարքավորումներով, ազդանշանային համակարգով, որը մշակվել է ՀՀ ԳԱԱ ռադիոֆիզիակայի ինստիտուտում: Այստեղ կատարվում է պետսահմանի վերլուծություն, ինչպես նաև օնլայն կարելի է հետևել «Բագրատաշենի» ու «Զվարթնոցի» ՀԱԱ-ին:

Президент Армении Серж Саргсян ознакомился с новым административным комплексом погранслужбы Службы Национальной безопасности (СНБ) Армении. Комплекс занимает территорию в 17 тысяч кв.м. и состоит из 12 зданий, в том числе административное здание, здание отряда контрольно-пропускной службы, учебный центр с собачим питомником, в котором разводят и обучают собак для погранслужбы. Благоустройство вокруг комплекса на территории 40 тысяч кв.м. сделала компания «Глендейл Хиллс». Отвечая на вопрос корреспондента PanARMENAIAN.Net пресс-секретарь СНБ РА Арцвин Баграмян сообщил, что торжественное открытие нового комплекса состоится 26 апреля в День пограничника.
В новом комплексе также находится информационный центр. Как сообщил начальник отдела организации погранслужбы РА полковник Гагик Тевосян, информцентр оснащен самым современным оборудованием, сигнальной системой, разработанной институтом радиофизики НАН РА. Здесь проводится анализ охраны госграницы, а также в on-line осуществляется слежение за КПП «Баграташен» и аэропортом «Звартноц».