Ամեն տարի Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի հավաքածուն համալրվում է 10 տոկոսով: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հայկ Դեմոյանը: Նա հայտնել է, որ այս տարի թանգարան-ինստիտուտին հաջողվել է ձեռք բերել եզակի ցուցանմուշներ՝ հավելելով, որ չնայած նրան, որ ցուցանմուշները բավականին թանկ են, թանգարանը միջոցներ չի խնայում դրանք ձեռք բերելու համար:
Դեմոյանը հայտնել է նաև, որ թանգարանը համագործակցում է արտերկրի գործընկերների հետ, մասնավորապես Բուդապեշտի Հոլոքոսթի թանգարանի հետ:
Անդրադառնալով թանգարանի խնդիրներին՝ Դեմոյանը նշել է, որ հարկավոր է ընդլայնել թանգարանի տարածքը, քանի որ արխիվների ու ցուցանմուշների համար արդեն տեղը չի հերիքում:

Ежегодно коллекция Музея-института Геноцида армян пополняется на 10%. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил директор музея-института Айк Демоян. Демоян сообщил, что в этом году музею-институту удалось приобрести уникальные экспонаты, добавив, что несмотря на то, что экспонаты довольно дорогие, музей не жалеет средств для их приобретения.
При этом Демоян сообщил, что музей-институт Геноцида армян развивает сотрудничество с зарубежными коллегами, например, с музеем Холокоста в Будапеште.
Касаясь проблем музея-института, Демоян указал на необходимость расширения территории музея, поскольку для архивов и экспозиций в музее уже не хватает места.