23 Ապրիլ 2011 - 18:27 AMT
Երևանում տեղի է ունեցել ավանդական ջահերով երթ` նվիրված Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին: ՀՅԴ երիտասարդական թևի կողմից կազմակերպված երթի մասնակիցներն Օպերայի շենքի մոտից Բաղրամյան պողոտայով բարձրացել են Ծիծեռնակաբերդի բլուր: Մինչ երթի սկսվելը ելույթ ունեցավ ՀՅԴ Բյուրոյի ներկայացուցիչ Վահան Հովհաննիսյանը: Նա ասաց, որ Հայոց Ցեղասպանության հետևանքով հայ ազգը զրկվեց ոչ միայն իր պատմական հայրենիքց, այլև հոգևոր ու մշակութային ժառանգությունից, դեպի ծով ելք ունենալու հնարավորությունից: Հովհաննիսյանի խոսքով, այսօր Թուրքիան Հայաստանի հետ հարաբերությունները պիտի կառուցի հավասարը հավասարի սկզբունքով, այլ պայման անընդունելի է:
Ակցիայի մասնակիցները պահանջել են ճանաչել և դատապարտել Հայոց ցեղասպանությունը, ինչպես նաև վերականգնել պատմական արդարությունը: Նրանք այրել են Թուրքիայի դրոշը` որպես թուրքական կառավարության կողմից Հայոց ցեղասպանությունը հերքելու դեմ բողոքի նշան: Այրվող թուրքական դրոշից էլ վառվել են ջահերը:
Միջոցառման կազմակերպիչների գնահատականներով, երթին մասնակցել է 10 հազար մարդ, հիմնականում երիտասարդության ներկայացուցիչներ:
Երևանում ջահերով երթը տեղի է ունենում 12-րդ անգամ: Այս տարի երթին պաշտոնապես մասնակցել են Հայաստանում բնակվող ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչներ:

23 Апрель 2011 - 18:27 AMT
В Ереване прошло традиционное факельное шествие в память жертв Геноцида армян в Османской империи. Участники акции, организованного молодежным крылом АРФ Дашнакцутюн, собрались у здания Оперы, откуда позже проспектом Баграмяна поднялись к холму Цицернакаберд. До начала шествия выступил член Бюро АРФ Дашнакцутюн Ваан Ованнисян. Он заявил, что в результате Геноцида армян армянский народ лишился не только исторических земель, но и культурного наследия, возможности развития, выхода в море. “Нам не нужно прощения нескольких десятков турок. Нам нужно компенсация наших потерь и восстановление справедливости. Турция должна строить отношения с нами на равных основах и только”,- сказал Ованнисян.
Участники акции сожгли флаг Турции в знак протеста против отрицания Геноцида армян турецким правительством. От горящего турецкого флага и были зажжены факелы. Они требовали признания и осуждения Геноцида армян, а также восстановления исторической справедливости.
По оценкам организаторов мероприятия, в шествии приняло участие свыше 10 тысяч человек, в основном, представители молодежи.
Факельное шествие в Ереване проходит в 12-ый раз. В этом году в шествии официально приняли участие представители национальных меньшинств, проживающих в Армении.