24 Ապրիլ 2011 - 05:10 AMT
Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը ուղերձ է հղել Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրվա կապակցությամբ: Ուղերձում մասնավորապես ասվում է. «Սիրելի՛ հայրենակիցներ, այսօր ապրիլի 24-ն է, և մենք ոգեկոչում ենք Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը: 1915-1923 թվականներին հայության, մարդկության ու քաղաքակրթության դեմ կատարվել է ոճիր, որ այդ ժամանակ դեռ անուն չուներ: Հետագայում տրված բոլոր անուններն ու բնորոշումները` լինեն բարոյական, իրավական, թե քաղաքական, պայմանական են և միայն մասնակիորեն են արտահայտում կատարվածը: Ողբերգության ողջ ծավալն ու խորությունը գիտենք միայն մենք, և յուրաքանչյուր հայ, աշխարհի որ անկյունում էլ գտնվի, իր անձնական ճակատագրի վրա է զգում Մեծ եղեռնի ավերիչ հետևանքները թե՛ բարոյական, թե՛ մշակութային, թե՛ լեզվական և թե՛ քաղաքական առումներով:
Օսմանյան կայսրության կողմից պետականորեն իրականացվել է հայ ժողովրդի բնաջնջման և հայրենազրկման ծրագիր: Դրա իրականացման բոլոր փուլերում հայերի սպանդը, բռնագաղթը, կրոնափոխությունն ու ստրկացումը Թուրքիայի ներքին կյանքում դիտվել են որպես սովորական, կենցաղային մանրուքներ: Իսկ արտաքին միջամտությունները ո՛չ միայն չեն կանգնեցրել հանցագործներին, այլև առանձին դեպքերում վերջիններիս մղել են ավելի կտրուկ գործողությունների»:
«Բայց հակառակ բոլոր հրեշավոր ծրագրերի ու հաշվարկների` հայ ժողովուրդը վերապրեց Մեծ եղեռնը: Վերապրեց անդառնալի կորուստներով, մաքառեց 20-րդ դարում իրեն բաժին ընկած այլ արհավիրքների դեմ, որպեսզի իր հաղթանակած անկախ պետականությամբ մուտք գործի նոր հազարամյակ: Պետականություն, որ այլևս թույլ չի տալու նման հանցագործության կրկնություն: Պետականություն, որ պաշտպանելու է իր արդար դատը և միջազգային ատյաններում պայքարելու է ինչպես Հայոց ցեղասպանության ճանաչման, այնպես էլ ցեղասպանություն հանցագործության կանխարգելման ու պատժման համար:
Եթե նախորդ դարի 20-ական թվականներին մեր ազգի և երկրի առջև ծառացած էր չմեռնելու, աշխարհի երեսից չվերանալու, վերապրելու խնդիր, ապա մերօրյա Հայաստանի խնդիրներն այլ են: Մեր առջև բացված են պատմական ճշմարտության վերականգնման, զարգացման, առաջընթացի և արարելու լայն հորիզոններ:
Հայաստանի Հանրապետությունն իր գործնական քայլերով հստակորեն ցույց է տվել, որ ինքը, չնայած պատմության սև էջերին, ձգտում է խաղաղության իր հարևանների հետ, նույն Թուրքիայի հետ: Այնտեղ այսօր, առավել քան երբևէ, հնչում են ողջախոհության ձայներ: Մենք բարձր ենք գնահատում ինչպես անհատ թուրք մտավորականներին, այնպես էլ հանուն արդարության իրենց ձայնը բարձրացնող ազնիվ մարդկանց, որոնք քիչ չեն աշխարհում:
Սակայն, դրանով հանդերձ, Թուրքիայի պաշտոնական քաղաքականությունը շարունակում է մերժման ուղեգիծը: Ավելին` այն «կատարելագործվում է», և դառնում է իբր «ավելի ճկուն», նախաձեռնվում են եզակի ձևական-քարոզչական քայլեր: Մեզ համար միարժեք է հետևյալը. ուրացման քաղաքականությունը եղեռնի ամենաուղղակի շարունակությունն է: Հանցագործության հետքերը սրբելու յուրաքանչյուր փորձ նոր հանցագործություն է:
Սիրելի՛ հայրենակիցներ, Ոճրագործ ծրագրի իրականացման ողջ ընթացքում և տարածքում հայերը պաշտպանվեցին ինչպես կարող էին և ինչով կարող էին` քարով, ատամներով, հրացանով: Բայց մեծ մասը մնաց անպաշտպան: Սա դաս է: Դառը դաս:
Ես վստահ եմ, որ այսօր, ինչպես ամեն տարի, չի դադարի մարդկային հոսքը դեպի Ծիծեռնակաբերդի բարձունք` գլուխ խոնարհելու մեր անմեղ զոհերի հիշատակի առջև: Բայց նաև գիտեմ ու վստահ եմ, որ այդ հոսքն արդեն ներառում է ուրի՛շ հայերի` դասեր քաղած հայերի»,-ասվում է նախագահի ուղերձում:

24 April 2011 - 05:10 AMT
The President said: “Today is the 24th of April, and we commemorate the memory of the victims of the Armenian Genocide. In 1915-1923 a crime against the Armenian nation, against humanity and civilization was committed, which at the time had no name. All the names and definitions – moral, legal, or political – given later are only provisional and only in part reflect what had really happened. The true scope and depth of the tragedy is known only to us, and every Armenian, in any corner of the world, feels devastating repercussions of the Mets Eghern on his or her destiny in every sense – moral, cultural, linguistic and political. The Ottoman Empire implemented at the state level the program of elimination and expulsion of the Armenian people. Throughout the process, at its every stage the murders, deportations, conversions and enslavement of the Armenians were viewed as routine trifles. As for foreign interventions, they failed to stop the perpetrators and in some instances pushed them towards even more gruesome acts.
However, despite vicious plots and calculations, the Armenian nation survived the Mets Eghern; survived with irreversible loses, fought against other calamities, which befell the nation in the 20th century, and triumphantly, with victoriously independent statehood ushered into a new millennium – a statehood that will never again allow the repetition of such a crime, a statehood that will defend its righteous cause and will struggle in the international fora not only for the recognition of the Armenian Genocide, but also for the prevention and punishment of the crime of genocide per se.
While in the 1920s, the task of our nation and our country was not to die, not to vanish from the face of the earth, and to survive, today’s Armenia has other tasks. Wide horizons of restoring historical justice, development, progress and creative work are opened before us.
The Republic of Armenia has been proving through its resolute steps that despite black pages of history, it strives for peace with the neighbors, including Turkey. Today in Turkey, more than ever, voices of reason are being heard. We highly value the Turkish intellectuals, as well as many honest people all over the world, who raise their voices in the name of justice. Nevertheless, the official policy of Turkey is denial. Moreover, that policy becomes more “sophisticated” and “flexible”. For us one thing is incontestable: the policy of denial is a direct continuation of the Armenian Genocide. Any attempt to erase the trace of a crime is a new crime.
Throughout the implementation of that murderous program, Armenians tried to defend themselves with whatever means they had – stones, teeth, rifles. But great many of them were defenseless. And this is a lesson, a bitter lesson.
I am confident that today, just like every year, a human stream towards the heights of Tsitsernakaberd of those who come to bow to the memory of innocent victims, will not cease. But I also know, I am confident that that stream will carry different Armenians, the Armenians who learned the lesson.”