«Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչումը մարդկությանը մի բան կտա` Թուրքիան կհաշտվի իր պատմության հետ»,- հայտարարել է Հայաստանի Հանրապետական խմբակցության մամլո քարտուղար Էդուարդ Շարմազանովը: Նրա խոսքերով, Հայոց ցեղասպանության դատապարտումը թույլ կտա, որպեսզի ապագայում նոր ցեղասպանություններ տեղի չունենան. «Թուրքիայում իրականացվել է 20-րդ դարի առաջին հանցագործությունը, որի ընթացքում սպանվել է ոչ միայն 1.5 միլիոն հայ, այլ նաև շուրջ 1 միլիոն հույն և ասորի»:
Նա նշել է, որ ոչ միայն Հայաստանի կառավարությունը պետք է աշխատի Հայոց ցեղասպանության ճանաչման ուղղությամբ, այլ նաև միջազգային հանրությունը:
«Հայոց ցեղասպանությունը քաղաքակիրթ մարդկության խայտառակությունն է, և քանի դեռ այն դատապարտված չէ, հավանականություն կա, որ ցեղասպանություն կարող է կրկնվել նաև ապագայում»,- նշել է Շարմազանովը:
Անդրադառնալով ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի ուղերձին` նա նշել է, որ ԱՄՆ-ն բազմիցս արտահայտել է իր դիրքորոշումն այդ մասին և ինքը` Օբաման, նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում հայտարարել է, որ 1915-ին եղել է Ցեղասպանություն:
Նրա խոսքերով, Օբաման բազմիցս հայտարարել է, որ նրա դիրքորոշումն այս հարցում չի փոխվել. «ԱՄՆ 50 նահագներից 42-ը ճանաչել են Հայոց ցեղասպանությունը, Թուրքիայից բացի ոչ մի երկիր չի ասում, որ ցեղասպանություն չի եղել, նրանք ուղղակի այդ մասին բարձրաձայն չեն խոսում»,- ասել է ՀՀԿ մամլո քարտուղարը:
Նա նշել է, որ հայ ժողովուրդը պետք է միավորվի, որպեսզի այդ հանցագործությունը դատապարտվի համաշխարհային հանրության կողմից:

24 Апрель 2011 - 06:55 AMT
«Международное признание геноцида даст человечеству одно – Турция смирится со своей историей», – заявил пресс- секретарь Республиканской партии Армении (РПА) Эдуард Шармазанов. По его словам осуждение Геноцида армян позволит, чтобы в будущем не произошло новых геноцидов: “ В Османской Турции был совершен первый геноцид ХХ века, в ходе которого было убито не только 1,5 миллиона армян, но и около 1 миллиона греков и ассирийцев”.
Он заметил, что не только правительство Армении должно работать в признании Геноцида армян, но и международное сообщество.
«Геноцид армян – это стыд цивилизованного человечества, и пока он не осужден, есть вероятность, что геноцид может повториться и в будущем»,- заметил Шармазанов.
Касаясь обращения президента США Барака Обамы, он отметил, что США уже неоднократно выражало свою позицию об этом, и сам Обама в ходе предвыборной кампании заявил, что в 1915 году был Геноцид.
По его словам, Обама неоднократно заявлял, что его позиция в этом вопросе не изменилась. “ Из 50 штатов США 42 признали Геноцид армян, кроме Турции ни одна страна не говорит что Геноцида не было, они просто об этом не заявляют громко”,- сказал пресс- секретарь «Республиканской» партии.
Он подчеркнул, что армянский народ должен объединиться, чтобы это преступление было осуждено мировым сообществом.