24 Ապրիլ 2011 - 07:15 AMT
«Անկախության առաջին տարիներին Հայաստանը բավական պասիվ էր Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործում: Դա հանգեցրել է նրան, որ հայերն իրենք դանդաղեցրին Ցեղասպանության ճանաչման փաստը: Սակայն, փասռք Աստծո, Հայաստանի երկրորդ և երրորդ նախագահների օրոք արդեն ակտիվ աշխատանք է տարվում այդ ուղղությամբ»,- ասել է ղարաբաղյան պատերազմի վերտերան, Արցախի հերոս, գեներալ-մայոր Արկադի Տեր-Թադևոսյանը (Կոմանդոս):
Միաժամանակ, Կոմանդոսը նշել է, որ հիմա ընթանում է Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարաճուն գործընթաց. «Տարեցտարի ավելի շատ երկրներ են ճանաչում Հայոց ցեղասպանությունը»:
Անդրադառնալով նրան, թե ինչ պետք է անի Հայաստանը, որպեսզի այդ հարցն ավելի ակտիվ քննարկվի աշխարհում, Տեր-Թադևոսյանն ասել է, որ պետք է լինի գործողությունների ազգային ծրագիր: Այդ առումով նա ասել է, որ հայերը կարող են օգտվել հրեաների օրինակից Հոլոքոսթի հարցում. « 20-րդ դարի սկզբին մարդկությունը բաց թողեց Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու հնարավորությունը, և այդ պատճառով մինչ օրս նման ողբերգությունները շարունակվում են»:

24 Апрель 2011 - 07:15 AMT
«В первые годы независимости Армения была довольно пассивна в вопросе международного признания Геноцида армян. Это привело к тому, что армяне сами замедлили процесс признания Геноцида. Однако, слава Богу при втором и третьем президентах Армении уже ведется активная работа в этом направлении»,- сказал ветеран карабахской войны, герой Арцаха, генерал-майор Аркадий Тер-Тадевосян (Коммандос).
При этом Коммандос отметил, что сейчас идет «лавинообразный» процесс признания Геноцида армян: «С каждым годом все больше стран признают геноцид».
Касаясь того, что Армения должна сделать, чтобы этот вопрос более активнее обсуждался в мире, Тер-Тадевосян сказал, что должен быть национальная программа действий. В этом контексте он сказал, что армяне могут воспользоваться примером евреев в вопросе Холокоста: «В начале ХХ века человечество упустило возможность признать Геноцид армян, и поэтому, посей день, подобные трагедии продолжаются».