24 Ապրիլ 2011 - 07:17 AMT
Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանը կարծում է, որ լավ կլիներ, եթե ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման արտասաներ «ցեղասպանություն» բառը և ցույց տար, որ ԱՄՆ-ն ճանաչում է Հայոց ցեղասպանությունը: Միաժամանակ Սահակյանը նշել է, որ մյուս կողմից, ժամանակին նախկին նախագահ Ռոնալդ Ռեյգանն արտասանել է «ցեղասպանություն» բառը, բայց դա ոչինչ չի փոխել: «Սակայն մեր մտածողության համար կարևոր է, որպեսզի այս աշխարհի ուժեղներն անդրադառնան մեզ վերաբերվող հարցերին»,- ասել է Սահակյանը:
Նա նաև նշել է, որ բավական խորհրդանշական է այն, որ Հայոց ցեղասպանության օրը համընկնել է Զատիկի հետ: Նրա խոսքերով, դա խորհրդանշում է հայ ժողովրդի հարությունը 1915-ի ողբերգությունից հետո:
Անդրադառնալով նրան, որ եկել է ժամանակը, որպեսզի Հայաստանը ետ վերցնի ստորագրություններն Արձանագրություններից, Սահակյանն ասել է, որ չպետք է այդ փաստաթղթին մեծ նշանակություն տալ, քանի որ Արձանագրությունների իմաստը նրանում է, որպեսզի հայերը կարողանան այցելել իրենց պատմական հայրենիք: «Այդ հայրենիքը չի պատկանում Թուրքիային: Այն պատկանում է Հայաստանին և Բյուզանդիային»,- հավելել է նա:

24 Апрель 2011 - 07:17 AMT
Глава фракции Республиканской партии Армении Галуст Саакян считает, что было бы хорошо, если президент США Барак Обама произнес бы слово “геноцид” и показал бы, что США признает Геноцид армян. При этом Саакян заметил, что с другой стороны в свое время экс – президент Рональд Рейган произнес слово “геноцид”, но это ничего не изменило. “Однако, для нашего менталитета важно, чтобы сильные мира сего обращались к вопросам, касающихся нас”,- сказал Саакян.
Он также отметил, что довольно символично то, что день Геноцида совпал с Пасхой- с Праздником Воскрешения Христа. По его словам, это символизирует воскрешение армянского народа после трагедии 1915 года.
Касаясь того, что настал ли время, чтобы Армения отозвала армяно-турецкие Протоколы из повестки парламента, Саакян сказал, что не надо придавать этому документу большое значение, поскольку смысл Протоколов в том, чтобы армяне смогли посетить свою историческую родину. “Эта родина не принадлежит Турции. Она принадлежит Армении и Византии”,- добавил он.