24 Ապրիլ 2011 - 07:23 AMT
«Ժառանգություն». Հայաստանը չի խնդրելու Թուրքիային ու աշխարհի այլ երկրներին ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը
Միջազգային հանրությունը վաղուց է ճանաչել Հայոց ցեղասպանության փաստը, գտնում է «Ժառանգություն» կուսակցության նախագահ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը: «Գոյություն ունեն տասնյակ հազարավոր միջազգային փաստաթղթեր պետական արխիվներում, դիվանագետների ու միսիոներների վկայություններ, որոնք հաստատում են, որ Հայոց ցեղասպանությունը 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունն էր»,-ասել է նա ապրիլի 24-ին Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում:
Նա հայտարարել է, որ Հայաստանը չի խնդրելու Թուրքիային ու աշխարհի այլ երկրներին ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը: «Յուրաքանչյուր պետություն պետք է իմանա իր պատմությունը: Այն, ինչ կատարվեց 1915 թվականին, հանցագործություն է մարդկության դեմ: Եվ եթե ԱՄՆ, ՌԴ կամ երկրի նախագահները ցանկանում են այս կամ այն տերմինը կիրառել 1915թ. իրադարձությունների բնութագրման համար, ապա նրանք պետք է գիտակցեն, որ կատարվածը ոչ միայն հայ ժողովրդի պատմությունն է, այլ նաև ողջ մարդկության, այդ թվում նաև ԱՄՆ ժողովրդի, քանի որ հենց ամերիկացի դիվանագետներն ու միսիոներներն են նկարագրել այդ իրադարձությունը»,-նշել է Րաֆֆի Հովհաննիսյանը:
Ըստ Րաֆիի Հովհաննիսյանի, այն փաստը, որ ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման այս տարի ևս ասաց «Մեծ Եղեռն» իհարկե, բնորոշում է 1915թ. իրադարձությունները, սակայն, միաժամանակ այդ տերմինը զրկում է մարդկանց Հայրենիքից: «Այսօր Հայաստանը պահանջում է վերացնել Ցեղասպանության հետևանքները, հատուցել հայ ժողովրդի կորուստները»,-հավելել է նա:

Международное сообщество давно признало факт Геноцида армян, считает лидер партии «Наследие» Раффи Ованнисян. «Существуют десятки тысяч международных документов в государственных архивах, свидетельства дипломатов и миссионеров, которые подтверждают, что Геноцид армян был первым Геноцидом ХХ века», – сказал он 24 апреля в ходе посещения Мемориала памяти жертв Геноцида армян.
В связи с этим он заявил, что Армения не будет просить Турцию и другие страны мира признать Геноцид армян. «Каждое государство должно знать свою историю. То, что произошло в 1915 году, – преступление против всего человечества. И если президенты США, России или другой страны желают применить тот или иной термин для описания событий 1915 года, то они должны осознать, что случившееся является не только историей армянского народа, но и всего человечества, в том числе и народа США, поскольку именно американские дипломаты и миссионеры описывали эти события», – отметил Раффи Ованнисян.
По мнению лидера «Наследия», тот факт, что президент США Барак Обама произнес «Мец Егерн» в этом году, конечно, описывает события 1915 года, но одновременно этот термин лишает народ Родины. «Сегодня Армения требует ликвидации последствия Геноцида, компенсации потерь армянского народа», – добавил он.