24 Ապրիլ 2011 - 07:23 AMT
«Ժառանգություն». Հայաստանը չի խնդրելու Թուրքիային ու աշխարհի այլ երկրներին ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը
Միջազգային հանրությունը վաղուց է ճանաչել Հայոց ցեղասպանության փաստը, գտնում է «Ժառանգություն» կուսակցության նախագահ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը: «Գոյություն ունեն տասնյակ հազարավոր միջազգային փաստաթղթեր պետական արխիվներում, դիվանագետների ու միսիոներների վկայություններ, որոնք հաստատում են, որ Հայոց ցեղասպանությունը 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունն էր»,-ասել է նա ապրիլի 24-ին Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում:
Նա հայտարարել է, որ Հայաստանը չի խնդրելու Թուրքիային ու աշխարհի այլ երկրներին ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը: «Յուրաքանչյուր պետություն պետք է իմանա իր պատմությունը: Այն, ինչ կատարվեց 1915 թվականին, հանցագործություն է մարդկության դեմ: Եվ եթե ԱՄՆ, ՌԴ կամ երկրի նախագահները ցանկանում են այս կամ այն տերմինը կիրառել 1915թ. իրադարձությունների բնութագրման համար, ապա նրանք պետք է գիտակցեն, որ կատարվածը ոչ միայն հայ ժողովրդի պատմությունն է, այլ նաև ողջ մարդկության, այդ թվում նաև ԱՄՆ ժողովրդի, քանի որ հենց ամերիկացի դիվանագետներն ու միսիոներներն են նկարագրել այդ իրադարձությունը»,-նշել է Րաֆֆի Հովհաննիսյանը:
Ըստ Րաֆիի Հովհաննիսյանի, այն փաստը, որ ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման այս տարի ևս ասաց «Մեծ Եղեռն» իհարկե, բնորոշում է 1915թ. իրադարձությունները, սակայն, միաժամանակ այդ տերմինը զրկում է մարդկանց Հայրենիքից: «Այսօր Հայաստանը պահանջում է վերացնել Ցեղասպանության հետևանքները, հատուցել հայ ժողովրդի կորուստները»,-հավելել է նա:

24 April 2011 - 07:23 AMT
Leader of Heritage Party Raffi Hovannisian said the international community has long ago recognized the Armenian Genocide.
“There are tens of thousands of international documents in state archives, evidences of diplomats and missioners, which confirm that the Armenian Genocide was the first genocide in the 20th century,” Hovannisian said on April 24 during his visit to the Armenian Genocide Memorial.
He added that Armenia will not ask Turkey and other countries to recognize the Genocide.
“Any state should know its history. The 1915 events are a crime against humanity. And if the U.S. or Russian Presidents are willing to use this or that term for describing them, they should conceive that these events are the history of both Armenia and the entire humanity, including the U.S. people, since right American diplomats and missioners described these events,” said Hovannisian.
According to him, the fact that U.S. President Barack Obama said “Meds Yeghern” this year, of course, describes the 1915 events, but simultaneously deprives the people of their Motherland. “Today Armenia demands elimination of the Genocide consequences and compensation of the Armenian people’s losses,” concluded Hovannisian.